Doba čtení:1 m, 58 s
Martin Hájek Foto Teplárenské sdružení
Ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek uvedl, že díky vyhlášení předcházení stavu nouze a novele vyhlášky ministerstva životního prostředí budou moci teplárny pokračovat ve výrobě tepla z uhlí či mazutu minimálně do konce topné sezóny a nebudou muset přejít na extrémně drahý zemní plyn. Foto Teplárenské sdružení.

Velká část tepláren v České republice dlouhodobě využívá více paliv. Mohou tak využití zemního plynu potlačit a nahradit ho částečně jinými palivy, například uhlím, biomasou nebo odpadem, aniž by musely instalovat nové kotle. Plynové kotle je možné rychle předělat jen na spalování lehkého topného oleje, není to ale možné všude. Uvedl to ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Z vyjádření firem oslovených ČTK ale vyplývá, že teplárny jiná paliva zřejmě nevyužijí, protože jim to neumožňuje technologie.

Ministerstvo průmyslu a obchodu od 5. září vyhlásí takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství. Umožní teplárnám topit za využití jiných paliv, než je zemní plyn, aniž budou čelit sankcím či zdlouhavým povolovacím procesům.

Teplárny v nouzi můžou využít uhlí či LTO

Pro předělání plynových kotlů na spalování lehkého topného oleje je potřeba vyměnit hořáky a instalovat nádrž na topný olej. „Ani to ale není zdaleka možné všude, hlavně z důvodu nedostatku prostoru,“ uvedl Hájek. Teplárny, které často mohou využívat více druhů paliv, mají podle Hájka výhodu oproti domovním kotelnám, které nemají více možností, čím topit.

Vyhlášení předcházení stavu nouze v teplárenství dává podle Hájka jasný legislativní rámec, podle něhož mají teplárny v maximální technicky možné míře nahradit plyn jinými palivy. „Je to tak důležité zejména pro menší teplárny, kterým se od ledna příštího roku měly výrazně zpřísnit emisí limity a připravovaly se na přechod z uhlí nebo mazutu na plyn,“ uvedl Hájek.

Tykač nabízí státu elektřinu za cenu před válkou

Díky vyhlášení předcházení stavu nouze a novele vyhlášky ministerstva životního prostředí budou moci tyto teplárny podle Hájka pokračovat ve výrobě tepla z uhlí či mazutu minimálně do konce topné sezóny a nebudou muset přejít na extrémně drahý zemní plyn. „Což by se samozřejmě promítlo do cen tepla,“ dodal Hájek.

Z vyjádření firem oslovených ČTK ale nevyplývá, že teplárny jiná paliva zřejmě využijí, protože jim to neumožňuje technologie. Možnosti přechodu na jiná paliva nevyužije například městská společnost Jablonecká energetická. „Naše zdroje jsou pouze na plyn,“ uvedl na dotaz ČTK ředitel Boris Pospíšil.