Doba čtení:1 m, 45 s
„Teplárny se mohou už nyní začít zásobovat uhlím, lehkými topnými oleji a dalším palivem a budou mít jistotu, že ho v zimě využijí,“ řekl premiér Petr Fiala. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo průmyslu a obchodu od 5. září vyhlásí takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Umožní teplárnám topit za využití jiných paliv, než je zemní plyn, aniž budou čelit sankcím či zdlouhavým povolovacím procesům.

Teplárenské sdružení na dotaz ČTK uvedlo, že opatření neznamená žádný zásah do dodávek tepla pro zákazníky. Zda budou moci teplárny vyhovět, sdružení neuvedlo.

Teplárny se mohou už nyní začít zásobovat uhlím, lehkými topnými oleji a dalším palivem a budou mít jistotu, že ho v zimě využijí,“ řekl Fiala. Tato paliva podle něj nesplňují aktuální emisní standardy, ale dostatek plynu a elektřiny je nyní prioritou. „Opatření má také podstatný význam pro naše úspory plynu, kterého není v Evropě kvůli ruské politice nazbyt,“ dodal premiér.

Vyhláška počítající s vytápěním budov na nižší teploty nevstupuje v platnost s vyhlášením předcházení stavu nouze v teplárenství, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Co se týče zmíněné vyhlášky, ministerstvo průmyslu vypořádává připomínky vzešlé z meziresortního řízení.

Uhlí či štěpka zachraňují města

Ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek uvedl, že opatření pomůže zvládnout energetickou krizi a současně neznamená žádný zásah do dodávek tepla pro zákazníky. „Jedná se o předběžnou opatrnost, kdy bude provozovatelům tepláren uloženo, aby využili všechna dostupná opatření pro snížení spotřeby plynu například záměnou za jiná paliva a zajistili si zásobu těchto paliv na topnou sezonu. Současně bude umožněno pokračování provozu některých tepláren na uhlí, které by jinak musely kvůli zpřísnění emisních limitů od ledna přejít na zemní plyn,“ uvedl Hájek.

Podle původního návrhu by vyhláška o pravidlech pro vytápění začala platit právě v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství. Například v obývacích pokojích by podle ní lidé měli topit na 18 stupňů Celsia místo dosavadních 20 stupňů, koupelny by měli nově vytápět na 19 místo 24 stupňů Celsia.