
Teplárny, které fungují na uhlí, štěpku či biomasu zdražují jen mírně. Naopak ve městech, kde spoléhají hlavně na plyn, vyletěly účty do rekordních výšek.
Třikrát dražší je teplo třeba v Jablonci. To, že jsou odkázaní na plyn, pocítili lidé v Jablonci letos už dvakrát, kdy se zdražovalo v lednu a v dubnu. A od 1. září je čeká doslova skokový nárůst ceny. Zatímco po 1. lednu platili odběratelé za 1 GJ podle tarifu 681 nebo 699 korun, teď zaplatí trojnásobek: 2083 nebo 2136 korun za GJ, napsal deník Právo.
Závislosti na plynu se chce firma, jejímž vlastníkem je město Jablonec nad Nisou, do budoucnosti zbavit. Flotilu plynových kotelen chce rozšiřovat o moderní obnovitelné zdroje. Časový horizont postupného zavádění nových opatření odhaduje na pět let.
Výhradně z domácích surovin, kterými jsou severočeské uhlí a biomasa, je vyráběno teplo do systému centrálního zásobování teplem ve Zlíně. V současné době tak obyvatelům Zlína, kteří jsou napojení na centrální zásobování teplem, nehrozí razantní zvýšení cen tepla a teplé vody.
„Nehrozí žádné cenové šoky, jakých jsme v poslední době svědky u zemního plynu a elektrické energie. Ceny upravujeme jednou ročně v závěru roku. Letos platí předběžná cena stanovená pro rok 2022. A do konce roku se nezmění,“ řekl Právu ředitel Tepla Zlín Pavel Mačák.
Teplo Zlín nakupuje teplo od Teplárny Zlín. Ta mu cenu pro příští rok určí až v listopadu. „Nepředpokládáme ale, že by došlo k nějakému razantnímu navýšení,“ dodal Mačák.
Běžná domácnost v bytě 3+1 spotřebuje ve Zlíně asi 30 GJ za rok. Cena za GJ ve Zlíně pro letošní rok dosahuje 680 korun. Čtyřčlenná domácnost tak za teplo a teplou vodu letos zaplatí 20 400 korun.
V Českých Budějovicích platí zatím lidé za teplo 691 korun za GJ včetně DPH.
„Na rok 2023 jsme dobře připraveni. Dostupnost všech paliv máme zajištěnou dlouhodobými kontrakty se stabilními partnery. Z bezpečnostních důvodů navyšujeme množství uhlí na našich skládkách. I přes všeobecnou hysterii v evropské energetice v tuto chvíli nepředpokládáme skokové zdražování a očekávaná korekce bude jistě pod úrovní inflace,“ řekl Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva českobudějovické teplárny.
V Plzni nyní stojí gigajoule tepla 597 korun, v panelákovém bytě o velikosti 65 metrů čtverečních spotřebuje průměrná čtyřčlenná rodina kolem 20 gigajoulů za rok, měsíčně tak zaplatí zhruba tisícovku.
Další vývoj cen tepla není podle Romana Jurečka, předsedy představenstva Plzeňské teplárenské, která vytápí většinu domácností v západočeské metropoli, zatím jasný. „Zásadní je, že nejsme prakticky vůbec odkázaní na plyn. Máme velmi dobře nasmlouvané uhlí, využíváme štěpku a ve spalovně komunální odpad,“ připomněl Jurečko.