Hamáčkovi se nelíbí změny v ERÚ

Předseda ČSSD a zároveň vicepremiér Jan Hamáček je přesvědčený, že k výměně šéfa úřadu neměla vláda pravomoc. Foto: ČSSD

Spor o Energetický regulační úřad se vyostřuje. Odvolání Vladimíra Outraty a jeho nahrazení Vratislavem Košťálem se nelíbí šéfovi sociálních demokratů a ministru vnitra Janu Hamáčkovi.

Předseda ČSSD a zároveň vicepremiér je přesvědčený, že k výměně šéfa úřadu neměla vláda pravomoc. Napsal proto dopis premiéru AndrejiBabišovi (ANO). „Vyjádřil jsem obavy, zda vláda v této věci postupovala v souladu se zákonem,“ shrnul pro Hospodářské noviny svůj postoj Hamáček.

Čtěte také:
ERÚ chce cenová rozhodnutí i pro teplárny
ČEZ změnil etický kodex podle ERÚ

Podle něj je možné předsedu úřadu odvolat jen v případě, že zanikne i jeho funkce člena rady ERÚ. A to je možné jen za předem stanovených podmínek. K těm nedošlo a Outrata radním zůstal.

ČSSD podle Hamáčka byla při hlasování kabinetu proti výměně Outraty. „Bude zapotřebí tuto věc urychleně opětovně posoudit,“ napsal premiérovi Hamáček s tím, že by vláda měla situaci napravit.

K výměně Outraty za Košťála došlo pro mnohé překvapivě. Nad rozhodnutím se pozastavovali lidé z energetiky včetně bývalé šéfky ERÚ Aleny Vitáskové. Oficiálně se potom na Babiše obrátil i sám Outrata, a to dopisem z minulého týdne, ve kterém argumentoval podobně jako Hamáček.

Outrata už také prohlásil, že v případě, že vláda své rozhodnutí nezmění, zvažuje správní žalobu. Toto měl zopakovat i na čtvrtečním jednání s ministryní průmyslu Martou Novákovou (za ANO). Ta ale ustoupit odmítla a vybídla Košťála s Outratou ke smíru. „Schůzka opravdu proběhla, víc vám ale neřeknu, situace je rozjitřená a nechci to přes média zhoršovat,“ řekl Outrata.

Změna ve vedení úřadu byla vyvrcholením sporů, které mezi sebou má jeho pět radních. Ti do čela ERÚ přišli loni v létě poté, co začal platit zákon, který jednoho předsedu nahradil právě radou. Dnes jsou rozdělení na dva tábory – na jedné straně je nový šéf úřadu Vratislav Košťál spolu s Rostislavem Krejcarem, v opozici jsou proti nim odvolaný předseda Outrata, Vladimír Vlk a Jan Pokorný.

Jejich spory vygradovaly v posledních dvou týdnech do té míry, že na sebe Košťál s Vlkem posílali Babišovi naštvané dopisy, ve kterých se vzájemně obviňují z porušování pravidel a překračování kompetencí. Košťál chtěl dokonce, aby byl Vlk z rady odvolán.

Původně měla o celé věci ve středu jednat vláda, nakonec se tématem ale nezabývala. „Babiš se nyní snaží o mírové řešení,“ řekl HN zdroj obeznámený s jednáním. Podle něj nechce být premiér obviněn z toho, že míní ERÚ ovládnout.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje