Havárie vody zabila na Sibiři horníka

Šachta Jerunkovskaja-8 je v provozu od února 2013 a nachází se na Sibiři. Ilustrační foto: pixabay.com

Jednoho mrtvého a jednoho raněného si vyžádala havárie v uhelném dolu na Sibiři, kde se porouchalo zařízení pro odčerpávání vody. V té době bylo v podzemí šachty Jerunakovskaja-8 více než 200 horníků, uvedla dnes agentura TASS s odvoláním na zdroj z podniku. Informaci o smrti jednoho havíře potvrdilo ministerstvo pro mimořádné situace.

V okamžiku mimořádné události bylo v šachtě 211 lidí, z toho 11 lidí u místa havárie. Deset se dostalo odtud vlastními silami, jeden člověk bohužel zahynul. Všichni zbývající horníci vycházejí na povrch, jejich životy nejsou v ohrožení,“ uvedla tisková služba ministerstva.

Podle důlní společnosti evakuace úspěšně skončila. Na místě zasahují báňští záchranáři, dohromady 22 lidí s pěti kusy techniky. Prokuratura prověřuje, zda byla v dole dodržována bezpečnostní pravidla.

Rusko prý může uhlí posílat jinam

Šachta je v provozu od února 2013. Těží se tu až 2,5 milionu tun koksovatelného uhlí ročně. Zásoby uhlí se tu odhadují na 300 milionů tun, dodal TASS.

Důlní neštěstí jsou v Rusku poměrně častá. Loni v listopadu si výbuch metanu v jiném uhelném dole v Kemerovské oblasti na Sibiři vyžádalo 51 obětí. V době havárie bylo v útrobách dolu Listvjažnaja celkem 285 horníků. Zemřelo 46 z nich. Neštěstí si vyžádalo životy také pěti záchranářů. Jedno z nejtragičtějších neštěstí se odehrálo v květnu 2010 na šachtě Raspadskaja v Kemerovu, kde při dvou explozích metanu zahynulo 91 lidí a více než stovka byla zraněna.