Havíři závidí, hasiči dostali obrněný nakladač

Cat 973D Steel Mill-foto-hzscr-cz

Cat 973D Steel Mill může pracovat i v bezpilotním režimu, kdy je ovládán na vzdálenost až 200 metrů. Foto: hzscr.cz

Je opancéřovaný a ovládá se dálkově. Když na to přijde, odolá výbuchům i žáru ohně. Je jediný svého druhu v celé České republice. Představujeme pásový nakladač Cat 973D v konfiguraci Steel Mill.

Tento speciálně upravený nakladač je v současné době k vidění v Hlučíně u tamního specializovaného Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru (HZS).  Zcela výjimečný typ s řadou dodatečných úprav realizovaných na míru dodala slezským záchranářům společnost Zeppelin CZ, která je výhradním prodejcem stavebních, zemních a těžebních strojů značky Cat v ČR.

Čtěte také:
VIDEO: Jak se skládá obr na čtyřech kolech
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů

Pásové nakladače z dílny značky Cat jsou oblíbeným pracovním pomocníkem v celé řadě oborů, v hornictví nevyjímaje. Tyto a podobné technologie brázdí v hnědouhelných lomech po celém Severočeském kraji. Tento speciál je ale poněkud jiný. Díky specifickým úpravám najde uplatnění při komplikovaných požárech nebo při likvidaci a odvozu nebezpečného materiálu, například nevybuchlé munice.

„Nakladače s označením Steel Mill jsou určené pro provoz v nebezpečných podmínkách. V České republice byly dosud v provozu čtyři takové stroje, a to v Moravskoslezském kraji, kde se používají při výrobě oceli, na odvoz žhavé strusky z pecí. Pro Záchranný útvar HZS v Hlučíně prošel stroj ještě dalšími úpravami, aby vyhovoval specifickým požadavkům hasičů,“ uvedl k novému hasičskému speciálu Aleš Štěpanda, vedoucí servisu Zeppelin CZ v Ostravě. Právě v ostravské servisní dílně se prováděla většina víceprací na stroji.

 

Podobně jako u „ocelářských“ nakladačů i tento je vybaven sofistikovaným dálkovým ovládáním. Nakladač tak může pracovat v bezpilotním režimu, kdy je ovládán na vzdálenost až 200 metrů. Stroj je dále osazen například ocelovými pláty na dveřích kabiny, dvojitým neprůstřelným sklem od renomované americké zbrojní firmy, ochrannými pancéřovými pláty na podvozku, termo-kamerou s přenosem obrazu na tablet nebo počítač a mnoha dalšími komponenty. Z hlediska strojů Caterpillar je netradiční také jeho barva – speciální odstín červené vyhovuje normám pro techniku HZS. Díky své konfiguraci a celé řadě bezpečnostních prvků může být stroj využívaný při těch nejkomplikovanějších zásazích, jako jsou lesní nebo skládkové požáry, nebo při práci s nebezpečným materiálem.

Hlučínský záchranný sbor se společností Zeppelin CZ spolupracuje dlouhodobě. Dodavatel těchto technologií pro Český trhu totiž už v minulosti dodal do Hlučína dva kompaktní pásové nakladače Cat 289C, smykem řízený nakladač Cat 262C a pásové rýpadlo Cat 329E LN.

Pásový nakladač Cat 973D Steel Mill s provozní hmotností 38,9 tun je vybaven motorem Cat C9 ACE-RT o výkonu 196 kW. Pro účely HZS instalovala společnost Zeppelin CZ ve spolupráci se subdodavateli tuto výbavu:

 • Dálkové ovládání stroje s dosahem 200 metrů
 • Víceúčelová lopata se zvýšenou odolností proti žáru a výbuchům (váha lopaty je 5 tun; pro srovnání – standardně dodávaná lopata váží 3,2 tuny)
 • Přídavné pancéřování střechy, bočních oken a hydraulických rozvodů
 • Přídavná izolace hydraulického systému (kvůli vysokým teplotám při požáru)
 • Přídavný třetí hydraulický okruh (pro ovládání funkce naklápění lopaty)
 • Dva nezávislé samo-hasící systémy pro kabinu a motorový prostor
 • Infračervená kamera pro přesnou lokalizaci ohniska požáru
 • Čtyři kamery, přenášející obraz o provozu stroje (při bezpilotním ovládání)
 • Převaděč analogového signálu do digitálního (pro přenos obrazu z termo-kamery)
 • Přídavné 12/24V zásuvky
 • Dýchací přístroj pro posádku v kabině stroje
 • Integrovaná vysílačka s vlastním okruhem (pro složky Záchranného systému)
 • Přídavné závěsy pro odtah stroje (nosnost 60 tun)
 • Dvojité neprůstřelné čelní sklo
 • Ochranná mříž na čelním skle
 • Výstražná čtyř-stupňová světelná signalizace vyvedena na střechu kabiny (pro případ bezpilotního provozu)

.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě