Doba čtení:1 m, 27 s
Výstava je v galerii Lottyhaus na zámku v Karviné-Fryštátě. Foto: wikipedia.org

Fryštátský zámek má novou celoročně otevřenou expozici, která představuje umělecká díla s hornickou tématikou. Jsou zapůjčena jak z Národní galerie Praha, tak od současných výtvarníků. Pokrývá období první republiky, druhé světové války, poválečného budování socialismu a normalizace i popřevratovou dobu spojenou s útlumem těžby uhlí.

Pokusí se odpovědět na dvě vzájemně propojené otázky: Co se lze dovědět o hornictví skrze obraz, jejž zanechalo v dějinách umění, a jak vypadají dějiny umění posledních sta let viděny skrz hornictví,“ uvedl pro Měsíčník Horník kurátor Rado Ištok. Expozice nese název „Havířská balada: Sto roků hornictví v umění“ a k vidění je v galerii Lottyhaus.

VUT otevřelo program jaderná energetika

Zařazena jsou do ní díla známých českých umělců jako Josef Čapek, Otto Gutfreund, Karel Holan, Jiří John, Jaroslav Král, Jan Lauda, Kamil Lhoták nebo Jan Zrzavý. „Návštěvníci si zde mohou prohlédnout díla umělců svázaných s hornickými regiony Ostravska, Karvinska, Mostecka nebo Kladenska, jako jsou Bohdan Kopecký, Ferdiš Duša, Květa Válová, Jindřich Wielgus nebo Vilém Wünsche, a práce současných umělců jako Jonáš Czesaný a karvinských rodáků Václava Jiráska a Jakuba Špaňhela,“ řekl tajemník karvinského magistrátu Roman Nogol.

Je pro nás ctí, že na zámku Fryštát v Karviné představujeme další stálou expozici Národní galerie v Praze, a můžeme tak zanechat svou stopu na kulturní mapě tohoto regionu. V průběhu let váš region prošel mnoha dramatickými změnami a zároveň se zde mísilo mnoho kultur. Historie tohoto místa se odráží v umění, které zde představujeme. V dílech najdeme realismus, tvrdost lidského života, těžké životní zkušenosti, ale i smysl pro pospolitost a sdílenou odpovědnost,“ uvedla Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.