Havlíček chce uhlí nahradit plynem

Vzhledem k únikům metanu při těžbě a přepravě je z klimatického hlediska plyn zhruba stejnou zátěží jako uhlí. Přechodem na něj bychom navíc zvýšíli svou energetickou závislost. Foto: wikipedia.org

Česko je připraveno plnit nové emisní cíle Evropské unie, musí k tomu ovšem dostat ze společné kasy odpovídající kompenzace a mít možnost nahrazovat uhlí jako zdroj energie plynem. Po jednání s eurokomisaři v Bruselu to řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Není však jisté, zda se Praha podpory plynu jako takzvaného přechodového zdroje dočká. Podle všeho to totiž z klimatického hlediska nedává žádný smysl. Ze studie společnosti DG ENER (zde), kterou má Brusel k dispozici od roku 2015 totiž jasně vyplývá, že emise oxidu uhličitého z plynu a z uhlí jsou velmi podobné. U černého uhlí dokonce stejné.

Čtěte také:
Hrdlička: Při náhradě uhlí plynem doporučuji spěchat pomalu
Větrníky mají smysl na pětině území

Komise se začátkem léta chystá v rámci takzvané taxonomie hodnotící ekologický přínos či škodlivost jednotlivých zdrojů energie rozhodnout o tom, zda bude možné plyn považovat za tolerovanou přechodovou technologii usnadňující cestu od uhlí k čistým zdrojům.

Pro nás o tom není vůbec žádná diskuse, pokud nebude, nejsme schopni toho dosáhnout,“ řekl s odkazem na zmíněné emisní cíle Havlíček. Plyn by podle něj měl v Česku nahrazovat uhlí deset až 15 let do doby, než bude schopno zprovoznit nové jaderné zdroje, napsal server Patria.cz.

Druhým českým požadavkem je podle Havlíčka navýšení modernizačního fondu, jehož prostřednictvím zejména průmyslové země východního křídla EU čerpají peníze získané prodejem emisních povolenek. Česko z něj může dostat zhruba 200 miliard korun, které mají pomoci k podpoře obnovitelných zdrojů či ekologicky šetrného teplárenství.

Lídři zemí EU minulý týden potvrdili v prosinci schválený závazek, podle kterého evropský blok jako celek do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Evropská komise v současnosti chystá analýzu dopadu zpřísněných cílů na hospodářství jednotlivých zemí.