Havlíček chce urychlit výstavbu Dukovan

Dukovany wikipedia_compressed

Životnost stávajících bloků Jaderné elektrárny Dukovany měla skončit v letech 2035 až 2037. Foto: wikipedia.org

Jiřího Havlíčka navrhl na post ministra průmyslu a obchodu premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Prezident Zeman by ho měl do funkce jmenovat v nejbližších dnech. Havlíček v rozhovoru pro Aktuálně.cz nastínil své priority.

Jednoznačně bude mít nejvyšší důležitost čerpání peněz z evropských fondů, dokončení projednávání důležitých zákonů v parlamentu – zejména mám na mysli zákon o elektronických komunikacích, který by měla Poslanecká sněmovna začít projednávat v dubnu. A pak je to podpora exportu a investic, digitalizace průmyslu a posilování ochrany spotřebitelů,“ vypočítal Havlíček, který počítá i s tím, že je třeba urychlit přípravy rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany.

Čtěte také:
Poslanci chtějí „lex Dukovany“

Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

Oblast energetiky je důležitá a budeme se jí muset intenzivně věnovat. Vláda přijala Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který definuje jednotlivé kroky a úkoly. Je potřeba, aby proces pokračoval a pokrok byl znatelný. Především je potřeba celý proces zrychlit. Máme ustanovený výbor pro jadernou energetiku, jsou ustanovené jednotlivé pracovní týmy pod gescí jednotlivých náměstků ministrů,“ vysvětlil nový ministr, podle nějž by životnost bloků Jaderné elektrárny Dukovany měla skončit v letech 2035 až 2037. „Měli bychom být v této lokalitě schopní vybudovat nové bloky, které umožní pokračovat ve výrobě elektřiny z jádra,“ uvedl Havlíček. Do větších detailů zatím zacházet nechce s tím, že navržení konkrétního postupu je úkolem zmíněného výboru pro jadernou energetiku.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 navždy bohatých
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště