Házenkářky musely na šachtu

černí andělé Foto: Důlní noviny

Mostecké házenkářky se o mnoho jistěji cítí na palubovce. Foto: Důlní noviny

Zatímco fotbalisty často posílají na šachtu nespokojení fanoušci, pět mosteckých házenkářek z týmu Černí andělé nominovalo do dolu samo vedení klubu.

Tedy ne přímo do dolu, ale do simulátoru zvaného dýmnice. Je to opičí překážková dráha, která simuluje důlní prostředí, má tři patra a šachtu se žebříky. Spadá pod Hlavní báňskou záchrannou stanici v Mostě, kterou provozuje společnost Vršanská uhelná, jež úspěšný házenkářský tým už roky sponzoruje.

Čtěte také:
Studenti se opět chystají na uhelnou maturitu
Merkur za miliony už je v rukou žáků

Dýmnici si kromě Lucie Mikulčík, Simony Szarkové, Markéty Jeřábkové, Michaely Borovské a Dominiky Zachové prohlédl i Peter Dávid, trenér mosteckých Černých andělů, uvedla MF Dnes. „Jsem rád, že vidíme, co všechno mají záchranáři na starosti,“ rozhlížel se po tréninkovém areálu Dávid.

Každý báňský záchranář má jednou za čtvrt roku povinnost ji s nasazeným dýchacím přístrojem prolézt, aby nevyšel ze cviku,“ povídal házenkářkám Pavel Pirunčík, zástupce ředitele stanice. Není legrace tuhle dráhu zdolat, zvlášť když ještě obsluha pustí do uzavřeného hangáru dým. „Tady se bojí i chlapi,“ uklidňoval Luciu Mikulčík bývalý prvoligový házenkář a dnes záchranář Petr Zapletal.

Mám ráda extrémy, vždycky všechno vyzkouším

Právě on slovenskou oporu Andělů několik úseků provázel. Kouře ji ušetřili. „Líbilo se mi to. Mám ráda extrémy, vždycky všechno vyzkouším. Připadala jsem si jako ve filmu Hra o přežití nebo Ironman,“ usmívala se drobná, ale energická blondýnka. Na zádech nesla čtrnáctikilovou kyslíkovou bombu, měla potíže s ní prolézt úzkou štěrbinou. „Plazit se s tím je těžké, hlavně na koordinaci.

Nejhůř jí však bylo hned na začátku, když jí přilípli masku na obličej. „Spouštění vzduchu bylo nepříjemné, bála jsem se, že mi nepůjde dýchat.“ Ale šlo to a spoluhráčky ji hecovaly, že vypadá jako potápěč.

Mohlo by vás zajímat:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí