HBZS bilancovala první pololetí

V květnu a červnu složilo závěrečný slib šestadvacet nově vyškolených báňských záchranářů. Ilustrační foto: HBZS

Záchranáři z Hlavní báňské záchranné stanice (HBZS) Ostrava měli  v prvním pololetí letošního roku v revíru společnosti OKD celkem 107 poplachů.

Uzavření provozovaného porubu na Důlním závodě 1 – Darkov a likvidace hrozby požáru v kanále hlavního důlního ventilátoru Důlního závodu 2 – Sever. To byly ve druhém čtvrtletí 2017 největší zásahy profesionálů z Hlavní báňské záchranné stanice (HBZS) Ostrava v revíru společnosti OKD. Vyplynulo to ze zprávy o její výjezdové a akční činnosti od 1. ledna do 19. června letošního roku, napsal Měsíčník horník.

Čtěte také:
V bývalém lomu dnes cvičí potápěči a záchranáři
Záchranáři z Mostu oceněni

V rámci pohotovostí služby bylo v tomto období vyhlášeno celkem 107 poplachů. Lékařský výjezd zasahoval u úrazů či náhlých onemocnění v 93 případech,“ sdělil Jaroslav Španihel, vedoucí útvaru výchovy, výcviku a taktiky HBZS. Květnový důlní výjezd na darkovskou lokalitu si vyžádala stálá inspekční služba z důvodu prudkého nárůstu oxidu uhelnatého v provozovaném porubu 40 907.  „Po prvotním průzkumu vedoucí likvidace havárie rozhodl o zatopení přístupových chodeb a výbuchuvzdorném uzavření porubu. Čety výjezdu HBZS v souladu s tímto rozhodnutím za snížené viditelnosti – v kouřích – rozpojily na výdušné straně porubu potrubí důlního požárního vodovodu,“ líčil Španihel.

Kouře v kanále hlavního důlního ventilátoru byly naopak v červnu důvodem povolání důlního výjezdu na severní lokalitu stonavské šachty. „Na příkaz velitele likvidace havárie byl vypnut hlavní důlní ventilátor a celá osádka dolu byla odvolána na povrch. Naše jednotky pak likvidovaly žhavé ohnisko a následně očistily jeho okolí od uhelných nálepů,“ popisoval Španihel.

Záchranáři HBZS byli dále povoláni v březnu na DZ 2 – Sever do porubu 332 209, kde ve ztížených mikroklimatických podmínkách plenili sekce za použití dýchacích přístrojů. V květnu pak na stejné šachtě obsluhovali vrchní kapli porubu 400 006, Toto pracoviště bylo v rámci havarijního stavu obsazeno čtyřmi pětičlennými četami záchranářů na směnu.

Těžké podmínky, jak Španihel poznamenal, panovaly rovněž při plánovaném nehavarijním zásahu HBZS na DZ – 1 Darkov, při němž se v dubnu vyklízela část strojní technologie porubu 40 903. „Práce záchranářů byly prováděny v extrémních mikroklimatických podmínkách“ upřesnil. Co se paskovské šachty týče, tam HBZS po ukončení těžby optimalizovala provoz a vybavení lampoven a začala pro nynější Závod Útlum – Jih zajišťovat stálou záchranářskou pohotovost (jako pro karvinskou část revíru) ze svého areálu v Ostravě Radvanicích. Členům paskovské ZBZS pak pomáhala stavět i první uzavírací hráze v lokalitě Staříč.

V revíru i mimo něj HBZS provedla řadu dalších činností (potápěči kontrolovali kanalizace povrchové skládky uhlí na lokalitě Lazy, lezci zasahovali komerčně ve společnosti Porfi x Ostrava při vyčištění betonového sila a následné demontáži vnitřních armatur, jedna četa zajišťovala prezentaci pro veřejnost na bezpečnostním veletrhu v Ostravě).

Vedení HBZS také potvrdilo vysoký zájem o tuto náročnou profesi. „Preventivní prohlídky ale znamenaly velký úbytek adeptů, kteří nevyhověli zátěžovému vyšetření. Potvrzuje to názor, že se dnešní mladí lidé věnují spíše počítačům, než sportu,“ podotkl Španihel. V květnu a červnu složilo závěrečný slib do rukou ředitele HBZS Josefa Kaspera šestadvacet nově vyškolených báňských záchranářů.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Zachrání Hollywood uhelnou burzu?