Hejtman: Bez další těžby uhlí nebude práce

Doba čtení:1 m, 48 s

Lom ČSA. Foto: Ondřej Hájek

Bez prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji budou až tisíce lidí bez práce. Nejen horníci, ale také zaměstnanci dodavatelských firem. Už nyní je v Ústeckém kraji dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v celé ČR. Omezení těžby na lomech by nezaměstnanost dál výrazně zhoršilo. Serveru iUHLI.cz to řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Kraj další těžbu uhlí podporuje.

„Když se řekne, nemáme pro vás práci a teď vás musíme 500 propustit. To je moment, kdy se to lidí dotkne. V tu chvíli už je to v rodinách znát,“ míní hejtman. Dodal, že o tom se nedá akademicky diskutovat ve Sněmovně. To se týká lidí na Chomutovsku, Teplicku a Mostecku. Jako případ zmínil propouštění v Severočeských dolech z konce loňského roku, kdy firmu opustilo 231 lidí.

Hejtman připomněl, že byly doby, kdy všechny okresy Ústeckého kraje kromě Litoměřic figurovaly v první desítce okresů s nejvyšší nezaměstnaností v celé ČR. „Lidé na dolech pracují po generace, pracují tam celé rodiny. To je zásadní problém a to jsou ty v uvozovkách souboje mezi odpůrci a zastánci další těžby. To se netýká jen lidí, kteří přijdou o práci přímo na lomu. To jsou dceřiné společnosti, služby, je to navázáno a jsou to pak tisíce lidí,“ uvedl hejtman.

„Z dnešního pohledu Česka si myslím, že hnědé uhlí je jednou z mála strategických surovin, kterou země má. Vzhledem k tomu co se děje v Evropě i ve světě, tak bychom si měli naopak vážit, že uhlí máme,“ uvedl hejtman. Domnívá se, že na rozhodnutí o zachování či prolomení limitů není za pět minut dvanáct, ale za minutu dvanáct. Ať vláda řekne dál těžit, anebo netěžit. Je čas, aby ministři toto rozhodnutí udělali.

Krátce po roce 1990, kdy vláda premiéra Petra Pitharta schválila takzvané ekologické limity podle Bubeníčka nikdo nedomýšlel, co bude za 20 let. Limity byly od místa, kde se těžilo, daleko. „Bylo to dané dobou, snahou zlepšit ovzduší v severozápadních Čechách. Postupně, jak jsme se dostávali k limitům, tak začala vyvstávat otázka, co bude dál,“ uvedl hejtman.

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).