Česká vláda i Evropská unie by měly urychleně zasáhnout proti vysokým cenám elektrické energie. Shodli se na tom politici v debatě v Událostech, komentářích České televize. Hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) varoval, že dosavadní kurz ohrožuje stabilitu evropské společnosti.
Kuba upozornil, že ceny energií mají obrovský potenciál na to, aby zvýšily sociální neshodu v řadě zemí. „Jestli Evropa tvrdí, že vede válku s Ruskem, vede ji o demokracii, o svobodu. Pokud v tomto souboji ztratíme stabilitu společnosti, tak máme velký problém,“ varoval. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) podle něj „trochu zaspal“. „Situace se vymyká kontrole,“ dodal.
Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je problém v nastavení vzorce pro výpočet ceny. Cena plynu by podle něj neměla mít na výrobu elektřiny vliv, alespoň ne v Česku, kde se většina vyrábí z uhlí a jádra. „Bohužel se ale řídí cenou zemního plynu, který neskutečně zdražil. A to je pokřivení pravidel burzy v Lipsku, která diktuje cenu v Evropské unii,“ řekl europoslanec a dodal, že je na čase buď burzu opustit, nebo oddělit cenu zemního plynu od výroby elektřiny.
Politici se shodují na tom, že cenu plynu je potřeba oddělit od elektřiny, a diskutují o tom, jaký zvolit mechanismus. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) řekl, že pokud se má přijmout celoevropské řešení, mělo by to být to rychlejší a“ „od zítřka, říkám to symbolicky, poslední plynovou elektrárnu, podle které se stanovuje cena na burze, z burzy vyškrtnout“. Podle něj by tak cena elektřiny automaticky výrazně klesla. „Debata na téma zastropování bude politická, bude komplikovaná a zdlouhavá,“ doplnil.
Zdechovský upozornil, že pokud do 9. září nebude známo „evropské řešení“ cenové krize u elektřiny, tak nemá žádnou cenu o něm dále uvažovat. „Pojďme potom do národního řešení. Myslím si, že čtrnáct dní je maximum pro to, abychom řešení našli,“ uvedl. Souhlasil s Urbanem, že rychlým řešením by bylo vyjmutí plynu z cenotvorby elektřiny.