Doba čtení:1 m, 20 s
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller má za sebou rok ve funkci. Foto: Facebook ANO

Stále ještě nemáme náhradu za energii vyrobenou z uhlí, kterou potřebujeme, řekl v rozhovoru pro MF DNES hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO), který má za sebou rok ve funkci.

„Green Deal, pokud by se prosazoval s ohledem na náš současný život, by mohl být celkem zvladatelný, ale není to to, co nám zdražuje ceny energií. To, co zvyšuje ceny, je jasné. Jsou to dvě zásadní věci. Jednou je absolutně nezvládnutý systém obchodování s emisními povolenkami, kde selhala Evropská unie a dovolila jejich obchodování spekulantům. Tím dochází k razantnímu navýšení jejich ceny. A druhou věcí je neustálé a mylné tvrzení, že plyn z Ruska nepotřebujeme. Už jenom zmínka o tom, že Rusko nám plyn nedodá, vedla k výraznému zvýšení jeho ceny,“ uvedl Schiller.

Čtěte také:
Analýza: Přechod z uhlí na plyn nedává smysl
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Vysoké ceny energií trápí nejen obyvatele, ale zatěžují i rozpočet Ústeckého kraje. „Z rozpočtu půjde o zhruba 90 milionů více do provozních nákladů za energie v příštím roce oproti roku letošnímu,“ přiznal hejtman.

Ten si zároveň nemyslí, že i když uhlí bude ještě stále potřeba, měla by se vrátit na stůl otázka prolamování územních limitů těžby. „Debaty o prolomení limitů jsou v dnešní době už zbytečné. Těžba uhlí prostě postupně končí a my musíme rychle najít vhodné alternativy. I když, podle mě bych se ho až tak úplně nezříkal. Stále ještě nemáme plnohodnotnou náhradu za takto vyrobenou energii, kterou potřebujeme,“ vysvětlil hejtman Schiller.