HK ČR podporuje další těžbu uhlí

Ilustrační foto: Imagio.cz

Hospodářská komora ČR jednoznačně podporuje pokračování těžby uhlí v Ústeckém kraji. Rozhodnutí musí být promyšlené a prodiskutované a závěr musí být konsensuální i z hlediska podnikatelů. Mosteckému deníku to řekl šéf komory Vladimír Dlouhý. Komora chce být partnerem vlády i při rozhodování o tom, zda těžit, či netěžit za limity, dodal.

Rozhodnutí podle něj ale není otázka let. „Když se podíváte na situaci na Mostecku, na důl ČSA, zjistíte, že management a akcionáři musejí už dnes dělat rozhodnutí, která se týkají třeba odtěžení skrývky, pokud by mělo dojít k pokračování těžby. Zdejší komora je samozřejmě jednoznačně pro těžbu. Jinde jsem zatím jiný názor nezaznamenal,“ upozornil Dlouhý.

Region podle něj dlouhodobě stojí na průmyslu, na těžbě, energetice a petrochemii. „Mostecko ale známe také jako okres se skoro největší nezaměstnaností v republice. Zaznamenáváme zde určitý odliv obyvatel v některých věkových skupinách a je tu určité sociální napětí. Slyšel jsem například o zdejších frontách na úřadu práce. S rozhodnutím o limitech proto souvisí i odpovědnost,“ poznamenal šéf HK.

Doplnil, že je třeba si položit otázku, čím se lidé v regionu budou živit. Představa, že se v této oblasti podaří rychle restrukturalizovat ekonomiku, je lichá a špatná.

Pokud by se rozhodlo o zastavení těžby, výchozí pozice potencionálních investorů by se podle prezidenta HK ČR výrazně zhoršila. Padla by totiž jejich očekávání. Ti, kteří jsou schopni investovat do výroby s vysokou přidanou hodnotou, sem nepůjdou jen kvůli pobídce. Oni se také budou ptát, jaká je tu průmyslová tradice, co tu lidé umějí, jací jsou tu podnikatelé. Strukturální změny lze realizovat postupně a za předpokladu, že tu těžba zůstane.

Posláním HK ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR, a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Komora sdružuje téměř 14.000 členů (právnických i fyzických osob) organizovaných v 60 regionálních a 84 oborových organizací.