Hlad po elektřině dál poroste

Žárovky

Evropa se topí v přebytcích elektřiny, jejíž spotřeba klesla na úroveň roku 1990, a proto není potřeba těžit dále uhlí. To je další mýtus, kterému se server iUHLI.cz věnuje v rámci pravidelné rubriky Mýty a fakta o uhlí. Pravdou totiž je, že výroba elektřiny v Evropské unii se mezi léty 1997 a 2013 zvýšila o 14,6 procenta a spotřeba o 18,9 procenta. Odborníci navíc očekávají další nárůst.

Důvodem je fakt, že elektřina začne nahrazovat jiné energetické zdroje, například benzín v automobilech. Informace o přebytcích elektřiny a klesající spotřebě se zakládá nejspíš na špatné interpretaci informací Eurostatu. Podle nich skutečně došlo k poklesu. Ovšem u spotřeby primárních energetických zdrojů přepočtených na ekvivalent energie v tuně ropy (zkratka toe). Je to důležitý detail, protože odráží například i snížení spotřeby paliva u automobilů, nikoliv spotřeby elektřiny.

„Energii ve formě elektřiny lze považovat dlouhodobě za velmi perspektivní. Jde o tzv. čistou formu energie, kterou lze bezproblémově transportovat a spotřebovávat. Variant jejího použití, od čistě energetického určení, přes pohánění strojů, k elektronice, je skutečně bezpočet. A právě rostoucímu počtu aplikací (zejména strojů a elektroniky) lze připisovat to, že odhady dalšího růstu spotřeby elektřiny je možné považovat za velmi reálné,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz.

Čtěte také: Mýty a fakta o uhlí: Útěk kvůli těžbě?

Zároveň ale upozornil na tři oblasti, které mohou a měly by v dobrém slova smyslu spotřebu elektrické energie přibrzďovat. Ve všech těchto oblastech podle Hlinomaze hraje roli technický a vědecký rozvoj. Kvantifikovat jejich jednotlivý přínos do budoucích dekád je ale dosti obtížné. Za prvé jsou elektrické spotřebiče stále úspornější, za druhé by se elektřina mohla úsporněji skladovat a za třetí by mohla růst efektivnost výroby elektřiny a její distribuce.

Energii ve formě elektřiny lze považovat dlouhodobě za velmi perspektivní

Závislost EU na dovozu energie, zejména ropy a v poslední době i zemního plynu, je důvodem, proč se politici zaměřují na řešení otázky bezpečnosti dodávek energie. Skutečností je, že v roce 2012 více než polovina hrubé domácí spotřeby energie evropské osmadvacítky pocházela z dovezených zdrojů.

Například podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) spotřeba energií na celém světě do roku 2040 vzroste o 60 procent. Ústup čeká ropu, která je v současnosti hlavním energetickým zdrojem. Dorovnávat to bude nástup zemního plynu a okrajověji i energie z obnovitelných zdrojů. Budoucnost navzdory spekulacím čeká i uhlí. V roce 2040 by mělo být hlavním zdrojem energie s podílem zhruba 27 procent. Objem vytěženého uhlí by podle odhadů OPEC měl vzrůst oproti roku 2010 zhruba o třetinu.

V roce 2040 by mělo být hlavním zdrojem energie uhlí s podílem zhruba 27 procent

V Česku zaznamenává celková výše konečné spotřeby energie podle vládou schválené Státní energetické koncepce ve sledovaném období pouze mírný růst. To s respektováním předpokládaného vývoje HDP svědčí o uplatňování politiky úspor energie.

Čistá spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla o 2,4 procenta na 57,24 terawatthodiny. Méně elektřiny se i vyrobilo a takzvaná hrubá výroba elektřiny se snížila z předloňských 87,06 TWh na 86,15 TWh v roce 2014. Podle analytiků stálo za poklesem loňské teplé počasí a energetické úspory. Na výrobě elektřiny se loni nejvíce podílely uhelné elektrárny, které k hrubé produkci elektřiny přispěly 44,53 TWh.

Podle predikce Operátora s elektřinou (OTE) poroste do roku 2020 poptávka po elektřině průměrným meziročním tempem 0,7 procenta. V roce 2050 se očekává tuzemská čistá spotřebu energie na úrovni 75 terawatthodin, což je o 28 procent více než v roce 2014. Ve srovnání s maximem z roku 2008 bude vyšší o 24 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu
Obamovy plány budou drtit uhlí
Za konec jádra zaplatí Němci astronomický účet