Hlaváč končí ve vedení ČEZ

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ odvolala na včerejším zasedání člena představenstva firmy Ivo Hlaváče. Návrh na odvolání předložilo podle dřívějších informací samo vedení společnosti.

Ivo Hlaváč byl odvolán a odstoupil i z členství v orgánech dceřiných společností,” řekl předseda dozorčí rady Václav Pačes. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že Hlaváč byl odvolán s účinností od 1. března. Představenstvo ČEZ má sedm členů, kromě Hlaváče do něj patří ještě předseda představenstva Daniel Beneš, místopředseda Martin Novák a členové Ladislav Štěpánek, Michaela Chaloupková, Pavel Cyrani a Tomáš Pleskač.

ČEZ na začátku týdne oznámil, že od března sloučí divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem “Nová energetika a distribuce”. Nově zřízenou divizi povede Pleskač, který dosud v ČEZ řídil divizi nové energetiky. Divizi vnějších vztahů a regulace dosud vedl Hlaváč. Podle středečního vyjádření Beneše zůstane místo v představenstvu po Hlaváčovi zatím neobsazené. Generální ředitel ČEZ nevyloučil ani další organizační a personální změny ve vedení společnosti. Firma podle něj obecněji a šířeji diskutuje více možných změn.

Čtěte také:
ČEZ prodal byty v Písnici Krúpovi
Krúpa: Ať Bakala vrátí dividendy

Hlaváč byl členem představenstva společnosti od roku 2013. Dříve působil mimo jiné jako náměstek na několika ministerstvech, a to pro místní rozvoj, zemědělství a životního prostředí. V roce 2010 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny za ODS.

Dozorčí rada se zabývala také opětovnou kooptací Pačese do funkce předsedy rady. „Byl jsem kooptován a zvolen předsedou dozorčí rady,” sdělil Pačes. Jeho potvrzení v radě musí ještě potvrdit valná hromada firmy. Kříž uvedl, že rada dnes jmenovala Pačese náhradním členem dozorčí rady do konání nejbližší valné hromady s účinností od 21. března 2017. Valná hromada ČEZ se pravidelně koná v červnu. Pačes vede radu od června 2014.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy právě přes ministerstvo financí. Dozorčí rada firmy má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupce nominovala ČSSD a jednoho KDU-ČSL.

Babiš v lednu uvedl, že zástupci ministerstva financí hlasovali na konci minulého roku proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy. Dozorčí rada před Vánocemi potvrdila ve funkci předsedy představenstva Beneše na další čtyři roky. „V důležitých a konfliktních otázkách dochází často k tomu, že zástupci ministerstva financí nemají v dozorčí radě potřebnou většinu, a jsou jednoduše přehlasováni,” uvedl ministr loni v září.

ČEZ je největší česká energetická firma. Za tři čtvrtletí loňského roku společnosti meziročně klesl čistý zisk i tržby. Čistý zisk klesl o 11 procent na 14,7 miliardy Kč, tržby o pět procent na 145,1 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží