Doba čtení:2 m, 18 s
Důl Darkov je činný černouhelný důl společnosti OKD, který se nachází na pomezí katastrů obce Stonava a karvinské místní části Darkov. Foto: wikipedia.org

V současné době jediný porub na Darkově – dokopaná a obkládaná stěna 240 400 – byl posledním pracovištěm Tadeusze Szweda ve funkci hlavního předáka rubáňového kolektivu, kterou vykonával osmnáct let. Kvůli naplnění NPE skončil po osmadvaceti letech v hornictví.

Symbolicky jsem se rozloučil posledním limitním výkonem už v červnu. Nakopali jsme něco pod osmaosmdesát tisíc tun uhlí a splnili limiťákové parametry,“ prohlásil Szwed, který začal pracovat v havírně před třiceti lety v Polsku po vyučení horníkem se specializací pro rubání. Ze šachty KWK Piast v Bieruńi poté v roce 1990 přešel do OKD na Důl Darkov, kde musel, kvůli tehdejší legislativě zapovídající fárání mladším jedenadvaceti let, pracovat na povrchu. V roce 1991 mohl do dolu a nastoupil do rubání.

Čtěte také:
Kdy se budou zavírat další doly OKD?
Darkovská šachta získala počtvrté Zlatého Permona

Těžební kolektiv na Dole ČSA převzal Szwed v roce 2001 od Milana Završana. „Za největší úspěch považuji, že se tu partu šikovných chlapů podařilo udržet i v době, kdy se kolektivy ruší, anebo spojují. A samozřejmě také to, že se mí horníci vraceli z práce domů živí a zdraví. Za bezpečnost jsme byli také opakovaně odměňováni,“ dodal. Osmnáct let na postu hlavního předáka mu nejen, jak s úsměvem poznamenal, bralo nervy, ale také toho spoustu dalo, napsal Měsíčník Horník.

Těší mne, že se mi podařilo předat zkušenosti těm mladším, kteří teď doufám budou pokračovat v nastaveném trendu a budou odvádět stejně bezpečnou a kvalitní práci. Pochopitelně mi budou chybět,“ nechal se slyšet Szwed. Kolektiv ještě pod jeho vedením přešel koncem loňského roku z ČSA na Darkov do bloku 240 400 vybaveného sekcemi DBT 13/31 a kombajnem SL 300. Do července tam nakopal celkem 422 tisíc tun a porubní frontou ujel 516 metrů, a to v nikoliv ideálních důlně-geologických podmínkách.

Na likvidaci této stěny už jako hlavní předák začal dohlížet Roman Krčmář, jenž do Szwedova kolektivu přišel cca před dvěma lety z kolektivu hlavního předáka Romana Badury s celou směnou havířů. „Je to chlap, který té robotě rozumí,“ poznamenal k nástupci jeho dlouholetý předchůdce ve funkci. Výrobní ředitel Kamil Kempný, provozní ředitel Vladislav Szmek i vedoucí výroby rubání a příprav Petr Škorpík a Petr Glas poděkovali Szwedovi za dlouholetou dobrou spolupráci a při vyhlašování červencových limitních výkonů se s ním i rozloučili. „Tadek je fajn chlap a jeden z nejlepších hlavních předáků, jaké jsem v životě potkal. Na limiťácích s námi sedával zcela pravidelně, přeji si, aby jeho nástupce byl stejně úspěšný,“ doplnil výrobní ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo