Doba čtení:57 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Hnědé uhlí je podle Svazu průmyslu a dopravy ČR v tuzemském energetickém mixu nezastupitelné. V případě zachování limitů vyvstává otázka, čím jej v budoucnosti nahradit. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí svazu Milan Mostýn.

„Obnovitelné zdroje energie mají v naší republice své přirozené limity, výroba energie z plynu je při současných výkupních cenách elektřiny nerentabilní (a navíc v budoucnu diskutabilní s ohledem na bezpečnost dodávek), klíčovou otázkou je tedy, jak se postaví současná vláda k rozvoji výroby energie jádra,“ uvedl Mostýn. Pokud bude její postoj negativní, SP ČR má za to, že Česko bude kopírovat vývoj v Německu, které se vrací k výrobě energie z uhlí.

Svaz průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě prosazuje využívání domácích energetických surovin s ohledem na energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

Zachování limitů bude znamenat útlum těžby hnědého uhlí, a tedy dvě zásadní otázky: čím bude tato dnes v českém energetickém mixu nezastupitelná surovina v budoucnu nahrazena, a zda budou vytvořeny nové pracovní příležitosti v oblastech zasažených útlumem těžby. Prolomení limitů by naopak znamenalo posílení energetické soběstačnosti, bezpečnosti a stability, dodal Mostýn.