
Na místě povrchových lomů na severu Čech vzniknou po vytěžení hnědého uhlí obří jezera. Vládní komise nyní řeší, jak co nejlépe rekultivovanou krajinu využívat.
Čtyři hnědouhelné velkolomy se mají po vytěžení podle současných záměrů napustit vodou. Na severu Čech se tak můžeme těšit na v českém prostředí zcela unikátní oblast velkých jezer.
Pokud nedojde k prolomení limitů těžby, přijde první na řadu velkolom ČSA u Litvínova, kde má těžba končit zhruba v roce 2022. Místo něj má vzniknout jezero Centrum o rozloze 700 hektarů. Důl Nástup Tušimice na Chomutovsku má fungovat do roku 2040, pak jej nahradí jezero s 1 000 hektary. Po roce 2050 má na místě lomuVršany u Mostu vzniknout další jezero o rozloze 470 hektarů. Až do roku 2055 se počítá s těžbou na dole Bílina, kde pak možná vznikne další jezero s 1 000 hektary.
Čtěte také:
U Litvínova by mohl kotvit skutečný koráb
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Nyní se ale začíná diskutovat, jestli by vody nemohlo být o něco méně a jestli by ji nešlo nahradit něčím jiným. Rekultivace lomů ČSA, Vršany, Bílina a Tušimice by totiž mohla mít pozitivní vliv na energetiku i na počet pracovních míst.
Právě kvůli tomu vznikla za podpory premiéra Bohuslava Sobotky meziresortní komise. Jsou v ní zástupci několika ministerstev, kraje, hospodářské a sociální rady (HSR).Že se velkolomy budou zatápět, je téměř jisté. Diskutovat se ale může o množství vody v nich. „S ohledem na jejich rozlohu a hloubku se ani jiné smysluplné řešení nenabízí. Otázkou ale je, jak budou takto vzniklá jezera velká, jaké další technické parametry budou mít? A to musí být řešeno právě ve vazbě na jejich budoucí využití,“ řekla deníku MF Dnes šéfka HSR Ústeckého kraje Gabriela Nekolová.
Rozvoj kraje se může týkat i obyvatel. „V některých lokalitách mohou vzniknout rozvojové zóny pro lehký průmysl či časem pro výstavbu obytných domů, jak je to plánováno i v blízkosti jezera Most. Potenciál na rekultivovaném území má i zemědělství, které má navíc v kraji tradici. Území může sloužit jako pastviny nebo pro výstavbu skleníků či pěstování plodin včetně těch, které mají energetické využití. To vše pochopitelně generuje pracovní místa,“ popsala další možnosti Nekolová.
Pro srovnání: největší průmyslová zóna v kraji, Triangle na Žatecku, má nyní na 364 hektarech patnáctku investorů, během pár let mají dát práci asi 7 tisícům lidí. A třeba samotné jezero Vršany bude mít 470 hektarů.Prostory velkolomů nabídnou mnohonásobně víc možností. Určitě tedy přispějí k proměně celého kraje. V nejbližší době se rozhodne, jak tato proměna pro příští desítky let má vypadat.
Mohlo by vás zajímat:
Miladu pravidelně testují otužilci
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře
