Hněv čínských horníků se stupňuje

IMG_1945

Trpělivost dochází horníkům i v České republice. Foto: iUHLI.cz

Horník Li Ťiou-sien nedostal plat již půl roku a jeho dluhy i zlost rostou. Li žije v provincii Chej-lung-ťiang v regionu, který poznamenaly hospodářské reformy v oblasti těžby uhlí a těžkého průmyslu, napsala agentura AP.

Už ani nemám, kde bych si peníze půjčil,“ stěžuje si 51letý havíř, když vychází ze zakouřené herny, kde dělníci tráví dny bez práce a bez platu. „A změny jsou v nedohlednu,“ dodává.

Rozhořčení horníků, jako je Li, kvůli nevyplaceným mzdám se na vzdáleném čínském severovýchodě již přelilo v nepokoje a tisíce horníků vyšly demonstrovat do ulic města Šuang-ja-šan. Protesty se staly přímou hrozbou pro vládu v Pekingu, která ujišťuje, že její plán snížit kapacity řady průmyslových odvětví a zefektivnit tak ekonomiku postupuje bez problémů vpřed.

Čtěte také:
Čína propustí přes milion horníků
Čína v roce 2016 uzavře více než tisíc dolů

Čínští vůdci slibují, že bolestná opatření budou krátkodobá, ačkoli z nevýdělečných, vládou vlastněných uhelných a ocelářských firem má být propuštěno odhadem 1,8 milionu dělníků, pro něž by mělo být zajištěno přeškolení a nová pracovní místa. Propouštět navíc budou zřejmě i soukromé společnosti. Do zvlášť svízelné situace se dostávají hornické komunity na odlehlém východě Číny vzhledem k tomu, že ceny uhlí od roku 2011 klesly o 50 procent.

Horníci nedostali výplatu již šest měsíců

Protestní akce se rozhořely poté, co provinční guvernér Lu Chao na nedávném zasedání parlamentu prohlásil, že horníkům nebyl ze mzdy „stržen ani jüan“. Demonstrující horníci jsou zaměstnáni u firmy Longmay, která je s téměř čtvrt milionem zaměstnanců největším státním podnikem v provincii Chej-lung-ťiang, a výplatu nedostali již šest měsíců.

Demonstrace přiměly guvernéra Lua, aby své tvrzení odvolal a přiznal, že se mýlil. Lu slíbil, že horníci dostanou plat v plné výši. Podle analytiků je ale nejasné, jak dlouho může vláda tento slib plnit. Firma Longmay by měla na mzdy dávat ročně 1,5 miliardy dolarů.

Premiér Li Kche-čchiang na výroční tiskové konferenci minulý týden zopakoval, že vláda bude pokračovat s propouštěním zaměstnanců ze státních podniků, zřídila ale fond ve výši 15 miliard dolarů, aby jim pomohla najít si nová místa.

Hrozí masové občanské nepokoje
Čína na přelomu 20. a 21. století propustila asi 30 milionů dělníků ve státním sektoru, aniž to mělo výraznější dopad na společenskou stabilitu. Tentokrát ale zpomalující se ekonomika vytváří méně šancí pro nalezení nových pracovních míst. Sociální sítě navíc dávají dělníkům větší možnosti se organizovat k protestům.

Ulice města Šuang-ja-šan minulý týden zaplnily tisíce policistů, které svážely autobusy z celého regionu, aby zabránili novým protestům. V Ťün-te-šanu 24letý majitel obchodu Wang Žuej-pching říká, že jeho krámek, který se nachází vedle několika prázdných výloh opuštěných obchodů, si na sebe sotva vydělá. „Ještě před pár lety místní obyvatelé běžně utratili 200 až 300 jüanů, když vyšli na nákupy, nyní se zpravidla vracejí domů jen s nejnutnějšími základními potravinami v celkové hodnotě 30 jüanů,“ uvedl obchodník.

Vyjdou horníci do ulic i na Ostravsku?
Protestní akce horníků lze očekávat i v České republice. Zejména zaměstnanci černouhelné OKD jsou velmi rozhořčeni situací ve firmě. Na všech šachtách je už několik týdnů vyhlášena stávková pohotovost. Odbory i vláda tlačí na vedení společnosti, aby neprodleně představilo konsolidační plán a sociální program, který ochrání zaměstnance při útlumu těžby.

Ministři Marksová a Mládek (oba ČSSD) nedávno představili sadu opatření, kterými chce propuštěným horníkům pomoci stát. Mělo by jít například o překlenovací finanční pomoc a rovněž vytváření nových pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat:
Čína neotevře do roku 2019 nové uhelné doly
Číňané vyrobí méně koksu
Číňané krouží kolem dolů Glencore