Holandská elektrárna vyhrála, může vyrábět

Elektrárna Eemshaven. Foto: RWE

Nová černouhelná elektrárna v holandském Eemshavenu může začít s výrobou elektřiny. Nizozemský soud totiž rozhodl, že elektrárna získala environmentální licenci legálním způsobem.

Elektrárnu s výkonem 1600 megawattů provozuje německá společnost RWE. Původně měla být v provozu v roce 2014. Náklady na výstavbu jsou vyčísleny na tři miliardy eur. To je více než 80 miliard korun.

„Elektrárna Eemshaven je jednou z nejmodernějších elektráren na světě. Je velmi flexibilní, takže je schopna vyrovnat nestálou výrobu solárních a větrných elektráren, což je zásadní pro zabezpečení dodávek elektrické energie v Nizozemsku,“ uvedl předseda RWE Nizozemsko Roger Miesen.

Čtěte také: Elektrárna Moorburg po boji jede naplno

Environmentální organizace, včetně Greenpeace, trvaly na tom, že v rámci příslušného povolovacího procesu nebyly řádně prověřeny možné dopady na životní prostředí a vydané environmentální povolení je proto neplatné. Ekologům vadilo zejména umístění elektrárny v blízkosti cenných přírodních rezervací, především menších ostrovů u severomořského pobřeží. Soud však argumenty aktivistů neuznal.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárna za 30 miliard stále nefunguje
Zavře Křetínský britskou elektrárnu?

Rozestavěná elektrárna Eemshaven z ptačí perspektivy. Foto: RWE