Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

JE Dukovany reaktor

Jádro má nahradit uhlí v roli klíčového energetického zdroje v Česku, plán však naráží na celou řadu problémů. Foto: ČEZ

Rakouská spolková země Horní Rakousy se vyslovila proti plánované výstavbě nových jaderných bloků české elektrárny v Dukovanech. Příslušné usnesení přijala v rámci přeshraničního posuzování dopadů na životní prostředí zemská vláda v Linci.

Kromě zemské vlády proti rozšíření Dukovan vystoupilo také 41 hornorakouských obcí, v nichž celkem žije 124 000 obyvatel, uvedl rada pro životní prostředí spolkové země Rudi Anschober ze strany Zelených. Jejich vystoupení označil za “silný signál protestu”.

Čtěte také:
V Dukovanech skončila odstávka třetího bloku
Bloger upozornil na rizika jaderné energie

Ještě silnější kampaň proti případným novým blokům v moravské elektrárně chce Anschober spustit v první polovině příštího roku, kdy by podle něj mělo začít vlastní posuzování dopadů na životní prostředí v rámci takzvaného procesu EIA.

Společnost ČEZ požádala české ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu případné výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí letos v červenci.

V úterý představila petici podporující negativní stanovisko k rozšiřování Dukovan také zemská vláda Dolních Rakous, další rakouské spolkové země, která s Českem sousedí. Podepsalo se pod ni 63.680 lidí.

Dukovanská elektrárna je vzdálená asi 30 kilometrů od česko-rakouské hranice. Má celkový instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Ve Chvaleticích už jedou oba bloky
Rekonstrukce Chvaletic bude stát 2,6 miliardy