Horní zákon dostane na stůl další senátní výbor

ParagrafNovelu horního zákona budou opět projednávat senátoři. Ve středu se nad ní sejde Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Zpravodajkou materiálu je ve výboru senátorka Jitka Seitlová. Zatím není jasné, zda a jaké připomínky k novele horního zákona ve výboru navrhne.

Seitlová, která je v Senátu za společnou kandidátku KDU-ČSL a SZ, novelizaci horního zákona požadovala už jako zástupkyně veřejného ochránce práv v roce 2012. „Máme starou právní úpravu, která vůbec nereflektuje, že to není jenom otázka zájmu těžaře, ale také lidí, kteří tam mají své objekty,“ řekla v roce 2012 Seitlová k hornímu zákonu pro Český rozhlas.

Čtěte také:
Ministerští hájili horní zákon v Senátu
Příběh novely v čase

Poslanecká sněmovna postoupila návrh novely horního zákona Senátu na začátku února. Lhůta pro jednání v Senátu končí 10. března. Pro těžaře klíčový zákon už v minulém týdnu projednal Ústavně-právní výbor. Kromě upřesňování některých pasáží zákona, které se týkají báňsko-technické evidence, se senátoři na návrh zpravodaje zákona Miroslava Nenutila (ČSSD) věnovali fixaci poplatku z vydobytého nerostu. Sice se poslanci již dříve usnesli, že poplatek z těžby může být zvyšován pouze jednou za pět let, Nenutil ale navíc navrhl, aby se mohl rovněž snižovat. To se setkalo s nesouhlasem zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu. Jak už server iUhli.cz dříve informoval, důvodem je velmi křehký kompromis v podobě pětileté fixační pojistky stabilizující těžařský sektor.

Novelou horního zákona se tento týden bude ještě zabývat poslední senátní výbor, a to Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Ten normu projedná už ve čtvrtek.

Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Novela horního zákona očima autora
Evropa dováží polovinu ze spotřebované energie