Doba čtení:1 m, 41 s

paragraf2-800x600_compressedVládní návrh novely horního zákona, kterou poslanci poslali 10. prosince do závěrečného čtení, se znovu vrací na stůl hospodářskému výboru, který jej projedná už dnes.

Novela má přinést státu víc peněz na poplatcích za těžbu nerostů. Úhrada z vydobytého nerostu by se měla zvýšit na dvojnásobek původní výše, což by mělo přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. Změnit by se měl také způsob výpočtu úhrady za nerosty, které firmy vytěží. Poplatek za vytěžené nerosty by už neměl stanovovat zákon, ale vládní nařízení. Výše úhrady se vypočte jako součin množství vytěženého nerostu a sazby pro jednotlivé druhy nerostů.

Ctěte také:
Horní zákon – proměny, ohlasy a důsledky
Novela horního zákona očima autora

V dosavadním průběhu projednávání doznal materiál, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, již několika změn. Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) navrhla odklad účinnosti zákona na 1. ledna 2017. „Samotný státní rozpočet schválený na rok 2016 nepočítá s navýšenými příjmy po schválení této novely. Především je to ale možnost řádných příprav dotčených těžebních společností na novelu horního zákona, tak aby mohly optimálně reagovat na značný finanční dopad v souladu s plánovanou činností v dalších letech,“ sdělila serveru iUHLI.cz poslankyně. Posunout účinnost novely zákona o jeden rok doporučil také ústavně právní výbor.

Poslanci hospodářského výboru navrhli, aby výše úhrad z vydobytého nerostu byla fixována minimálně na pět let. Zvyšována by pak mohla být na základě vývoje tržních cen. Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová.

Prošel i pozměňovací návrh poslance Jana Birkeho (ČSSD). Ten navrhl, aby stát neplatil z peněz za těžbu důlní záchranáře, ale aby tyto peníze využil přednostně na rekultivace a sanaci škod po starých důlních dílech.

Hospodářský výbor by měl zítra shrnout všechny pozměňovací návrhy a poslat novelu do třetího čtení. Po závěrečném čtení ve Sněmovně se novelou horního zákona budou zabývat senátoři a pak ji ještě musí podepsat prezident republiky.

Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
O uhlí se často lže