
Společnost ACTHERM dokončila rekonstrukci spalovacích kotlů v teplárně v Chomutově. Jejich odsíření výrazně sníží emise SO2 a NOX a tím zlepší stav ovzduší v okolí. Nákup kotle a změna technologie stála 356 milionů korun.
„Unikátní rekonstrukce probíhala za plného provozu teplárny a trvala pouze 14 měsíců od předání staveniště,“ uvedl ředitel společnosti ACTHERM Jan Nechvátal.
Teplárna dosud využívala nízkosirnaté uhlí, které se však stává nedostatkovým. Nyní může spalovat různé druhy hnědého uhlí včetně „sirnatého“ a přitom splňuje s předstihem nové emisní limity, které budou platit od příštího roku.
Čtěte také:
EU plní své plány, emise klesají
Odsířením sníží emise o 546 tun ročně
Rekonstrukce zvýšila i účinnost zdroje a možnosti regulace především v letních měsících, kdy je nižší potřeba dodávek tepla. Celkově došlo od r. 1989 ke snížení emisí oxidů síry o 97,89 procent, emisí oxidů dusíku o 91,74 procent a emisí pevných částic o 98,79 procent.
Obyvatelé Chomutova poznají změnu na první pohled. Z komína teplárny už totiž nestoupá jako dříve žlutý kouř, ale bílá pára. „Ta obsahuje čtyřicetinásobně méně škodlivin, než tomu bylo před investicí,“ řekl serveru denik.cz majitel společnosti Actherm holding Daniel Zeman, podle nějž nebudou kvůli investicím zvýšeny ceny za teplo.
Nový kotel, který je vysoký jako osm pater paneláku, byl pojmenován Rosťa, na počest dlouholetého vedoucího teplárny Rostislava Tamchiny, který odchází do důchodu. Chomutovská teplárna dodává teplo dvaceti tisícům domácností a společností.
Mohlo by vás zajímat:
ČEZu se daří snižovat emise
Emise skleníkových plynů v ČR klesly o třetinu
Bude se na Břeclavsku ukládat CO2?