Z České republiky se vloni vyvezlo zhruba o čtvrtinu méně elektřiny než v roce 2014. Důvodem byly odstávky jaderných elektrárnách i rostoucí tuzemská spotřeba.
Celkový objem vývozu elektřiny činil v loňském roce dvanáct terawatthodin. To je druhý nejhorší výsledek za posledních deset let. Méně Česko vyvezlo jen v roce 2008 po vypuknutí světové finanční krize.
Výpadky jaderné elektrárny Temelín a především několikaměsíční nucená odstávka tří bloků v Dukovanech způsobily, že se Česká republika, která je tradičním velkým vývozcem elektřiny, na podzim na zhruba sto hodin stalo čistým dovozcem, napsal server e15.cz.
Čtěte také:
Problém: Dukovany zatím povolení nezískají
Mládek: Uhlí za limity je strategickou zásobou
„Důvodů bylo několik. Šlo o překlenutí krátkodobého nedostatku po výpadku velkých zdrojů, ekonomické důvody, kdy se obchodníkům vyplatí elektřinu dovézt místo provozu drahých zdrojů v Česku, a neplánované dlouhodobé odstávky významných zdrojů. Nešlo však o dramatické dovozy,“ vysvětluje Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení společnosti ČEPS, která provozuje tuzemskou přenosovou soustavu.
Propad vývozu je výsledkem poklesu celkové výroby elektřiny a růstu její spotřeby, k němuž přispělo oživení ekonomiky. Ostatní elektrárny dokázaly výpadky Temelína a Dukovan, které loni vyrobily o 3,6 terawatthodiny elektřiny méně než v roce 2014, nahradit jen z jedné třetiny.
Potíže dvou českých jaderných elektráren začaly v září. Tehdy už byl v plánované odstávce první blok Dukovan, který se připravuje na prodloužení provozu. Pak ale kvůli závadám na deset dnů první blok a následně i druhý blok Temelína. ČEZ zároveň zjistil, že má nesrovnalosti v dokumentaci o svarech na potrubích bezpečnostních systémů v Dukovanech a odstavil jejich další dva bloky. Mimo provoz tak na podzim bylo až 1500 megawattů jaderného výkonu.
Problémy jádra byly přitom hlavním důvodem, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. Právo jádro se má podle Státní energetické koncepce stát v budoucnu tahounem české energetiky a částečně nahradit uhlí. Zatím však stále není jasné, jakým způsobem bude financována výstavba nových bloků.
Mohlo by vás zajímat:
Mostecko bez uhlí aneb apokalypsa 2030
Bakala: žralok pravdy a lásky
TOP 10 uhelných událostí v ČR za rok 2015