Doba čtení:1 m, 38 s
Ilustrační foto: Jiří Finfrle

Novela Horního zákona, který upravuje těžbu nerostných surovin, stále čeká ve Sněmovně na projednání ve druhém čtení.  Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) tak hrozí, že zákon proti původním plánům začne platit až od ledna 2017. Poslanci by novelu mohli projednat ve čtvrtek 10. prosince.

Mládek přiznal, že ve Sněmovně je nyní obtížná situace. Opozice, vedená Miroslavem Kalouskem, totiž prý zavedla něco jako klouzavou obstrukci. Nelze tak prý odhadnout, jak rychle schvalování novely poslancům půjde a od kdy bude zákon platit.  Hrozí, že to bude až od ledna 2017. „Já budu preferovat to datum, které bude reálné,“ uvedl ministr v České televizi s tím, že je důležité, aby se firmy mohly na změnu připravit. Zákon by prý teoreticky mohl začít platit každé čtvrtletí, tedy už od 1. července nebo od 1. října.

Čtěte také:
Horní zákon poslanci už v listopadu nestihnou
VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon

Novelu horního zákona zákonodárci projednali v šesti výborech a schválili dva pozměňovací návrhy. Poslanci hospodářského výboru doporučili, aby výše úhrad z vydobytého nerostu byla fixována minimálně na pět let. Zvyšována by pak mohla být na základě vývoje tržních cen. Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová. „Představa toho, že vláda může kdykoli přijít, a ty poplatky dramaticky zvýšit, může znamenat ohrožení celých odvětví“ upozornil poslanec Marek Benda (ODS).

Politici se již dříve shodli na zvýšení úhrady z vydobytého nerostu o 100 procent, tedy na dvojnásobek původní výše. Změna v poplatcích má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013.

Je otázkou, zda projednávání novely nezkomplikuje návrh Surovinové politiky ČR, který připravilo právě Mládkovo ministerstvo. Obsahuje totiž mimo jiné i institut vyvlastnění, což vyvolalo ostrou kritiku ze strany ekologických aktivistů.

Mohlo by vás zajímat:
Hospodářský výbor: fixace prošla, obce ne
Příběh novely v čase
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační