Doba čtení:1 m, 55 s
Spolek svatá Barbora vznikl v roce 2004 kvůli pomoci dětem, kterým zemřel jeden z rodičů na následky pracovního úrazu, většinou v hornictví.

Skoro půl milionu korun získal za poslední rok Spolek svatá Barbora (SSB), který pomáhá od června roku 2004 dětem a rodinám obětí hornické práce v revíru společnosti OKD. Mezi milé setkání s dárci patří i to z počátku února na Dole ČSM-Jih, kde se mezi sebou složili a předali Barborce jednadvacet tisíc korun.

Předsedkyně Monika Němcová za dar poděkovala vedení ČSM-Jihu, úseku svislé dopravy pod vedením Jana Pejsara, stejně tak dalším kolegům nejen z Jihu, ale i ze severní lokality, kterým není osud dětí z Barborky lhostejný. Spolek měl na počátku roku 2021 v evidenci čtyřiačtyřicet českých a polských dětí, od těch nejmenších až po vysokoškoláky. A nejdůležitější je, že mezi ně už druhým rokem žádné další nepřibylo. V OKD se totiž v letech 2019 a 2020 pracovalo historicky poprvé bez smrtelných úrazů!

Čtěte také:
Sen každého kluka. Obří rypadlo na dálkové ovládání
Bílinské raky ohrožuje invazivní kolega

I v této nelehké době se ukazuje, že jsou mezi námi stále lidé, pro něž je obdarovat potřebné prostě samozřejmostí. Jimž není osud dětí z Barborky lhostejný,“ pokračovala Němcová s tím, že spolek nerozlišuje mezi dary velkými či malými. Všechny byly totiž poskytovány nezištně a z dobré lidské vůle. SSB podpořily v poslední době i velké firmy, počínaje stáním podnikem PRISKO (mateřskou společností OKD), přes Veolia Průmyslové služby po Green Gas DPB.

Ke štědrým dlouhodobým dárcům patří například Petr Motloch, Pavel Hadrava, Ján Fabián, Vlastimil Kala a dárci, kteří přispívají pravidelně každý měsíc i mnoho dalších, kteří si přáli zůstat anonymní.

Jsme velice rádi, že na Barborku, dárci nezapomínají. Asi nikdy nebude dost díků za jejich laskavost, nikdy mě nepřestane udivovat nezištnost lidí kolem nás, i když často můžeme mít pocit, že kolemje vše špatně. Není!“ poznamenala předsedkyně spolku.

K jeho prioritám, jak připomněla, patří především zajišťování vzdělávání dětí. Specifická se například ukázala v době koronavirové pandemie, kdy byly uzavřeny školy, potřeba dostupnosti počítačů pro vzdálenou – čili distanční – výuku. Barborka se vloni rovněž společně nesetkávala, odpadla i její tradiční prosincová nadílka. „Věříme, že letos se nám společná setkaní už podaří uskutečnit a moc se těšíme na společ-ný víkend i Barboradování,“ doplnila Němcová