Horníci na Ostravsku se radikalizují

Doba čtení:1 m, 21 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Mezi horníky to začíná jiskřit. Složitá situace těžařů se odráží i na náladě horníků. Budoucností horníků z lomu ČSA, hornickými důchody a složitou situací v černouhelné firmě OKD se koncem listopadu zabývala Rada Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN).

Podle odborového předáka OKD Jaromíra Pytlíka bude rok 2016 pro důlní společnost a její zaměstnance doslova kritický. Proto svaz požádal předsedu ČMKOS Josefa Středulu, aby krizová situace v OKD byla zařazena na program jednání tripartity. Situace v regionu je vypjatá. To potvrdil i předseda Dolu Paskov Rostislav Palička, který upozornil, že osud dolu je opět nejistý a nálada horníků se radikalizuje. Je třeba, aby se situací zabývala i vláda a hledala řešení, protože hrozí sociální nepokoje.

Čtěte také:
Ceny uhlí klesají, OKD musí pomoci vláda
OKD zažívá nejtěžší časy v historii

Místopředseda svazu Jaromír Franta uvedl, že ministerstva práce a průmyslu připravují jakési řešení pro zaměstnance lomu ČSA, kteří v důsledku útlumu lomu budou muset odejít. „K jednání příslušné komise ale zatím nebyly přizvány hornické odbory a z návrhů nevyplývá ani jeden závazek pro zaměstnance,“ dodal Franta.

Předseda OS PHGN Jan Sábel informoval o tom, že svaz zaslal všem poslancům dopis, ve kterém je vybízí, aby podpořili schválení zákona o důchodovém pojištění, který by umožnil hlubinným horníkům dřívější odchod do starobního důchodu. První čtení k návrhu zákona je 11. prosince.

Sjezd OS PHGN se uskuteční 11. března 2016 v Praze.

Mohlo by vás zajímat:
Ministerské trio má spasit Paskov
Jaký osud čeká uhlí z ČSA?
Prolomit limity za pět let znamená problém