Horníci OKD berou stále méně

Důl Paskov_foto_NWR_compressed

Nejvíce mzdy klesají horníkům na Dole Paskov. Foto: NWR

Platy horníků na Dole Paskov klesly během posledního roku o více než pět procent. V srpnu spadly pod třicet tisíc korun.

Technicko-hospodářští zaměstnanci tři procenta, dělníci na povrchu téměř čtyři a horníci přes pět procent směrem dolů. Takový byl za poslední rok pokles mezd zaměstnanců OKD na Dole Staříč.

Nejvíce, o 5,6 procenta, klesly platy horníků. Z původních 31 371 korun měsíčně v srpnu loňského roku klesly platy fárajících horníků na 29 592 korun v letošním osmém měsíci. „Vzali nám část příspěvků na Vánoce, část na dovolenou, to je pak jasné, že jde plat dolů. Chlapi nadávají, ale víc toho asi dělat nemohou, aspoň nějaké peníze jsou,“ řekl serveru idnes.cz jeden z horníků fárajících na šachtě ve Staříči.

Čtěte také:
Hrobař OKD Bakala prodává svůj luxus
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek

Mzdy klesaly v rámci celé firmy, na Dole Paskov ale nejvíce,“ řekl předseda tamních odborů Rostislav Palička. Obě šachty Dolu Paskov – Staříč i Chlebovice – jsou podle všeho odsouzeny k zániku. Podle některých úvah by mohly skončit ještě letos, jisté to ale ani zdaleka není.

OKD totiž chybí peníze. Jak na samotný útlum šachty, tak na odstupné propouštěným horníkům, kteří mají podle kolektivní smlouvy nárok až na dvanáct měsíčních platů. OKD tyto peníze nemá, nepomůže ani 700milionová vládní půjčka, kterou chce vedení firmy použít hlavně na udržení samotného provozu a záchranu těžby.

Běžný provoz OKD je i nadále ovlivněn běžícím insolvenčním řízením, což se projevuje zejména v trvajících požadavcích dodavatelů na zálohy a předplatby,“ řekl podle zápisu z posledního věřitelského výboru výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

K případnému konci Dolu Paskov se nevyjadřuje ani vedení OKD. Jaká jej čeká budoucnost a kdy se uzavře šachta, která se na ztrátách OKD podílí výrazným způsobem, tak nevědí ani samotní havíři.

Vůbec netušíme, co se kdy stane, zda a kdy bude šachta uzavřena, jak bude naplánován případný útlum,“ komentuje současnou situaci na šachtě Rostislav Palička. „Nikdo nás zatím o ničem neinformoval. Doufáme, že se tak stane při předložení reorganizačního plánu, ale i tady se může stát, že termín firma nestihne a požádá o prodloužení.

Na vypracování reorganizačního plánu mají manažeři OKD podle rozhodnutí soudu 120 dnů ode dne schválení reorganizace. Lhůta vyprší v sobotu 10. prosince letošního roku, případný výsledek pak lze očekávat v pondělí 12. prosince. Pokud vedení OKD nepožádá o prodloužení termínu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bochníček projede všude
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta