Horníci si šachťák užili

Po roční pauze se uskutečnil tradiční hornický večer, šachťák. Ilustrační foto: OKD

Účastníci v kulturním domě u severní lokality DZ 2 vybrali v rámci soutěžní disciplíny Zlatý gumák 110 500 korun pro sirotky z Barborky. Po roční pauze se poslední listopadový pátek v Důlním závodě 2 uskutečnil tradiční hornický večer, šachťák.

V prezidiální tablici zasedli kromě Slavného vysokého a neomylného prezidia (SVNP) Petra Horáka také slavní a vysocí adláti, členové představenstva společnosti OKD Jan Solich, Antonín Klimša, Michal Kuča a ředitel činných dolů Boleslav Kowalczyk. „Šachťák ČSM se konal už po sedmadvacáté, a to na obvyklém místě, v kulturním domě u naší severní lokality,“ upřesnil technik odboru plánování a řízení údržby Jaroslav Hečko, naspal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Pracovníci se do dolů OKD nehrnou
Budou poslanci vyšetřovat OKD?

Ten zastával na šachťáku funkci policejního rady, tedy velitele PiPo. Kontrárii, čili vedoucími, jednotlivých tablic se stali závodní dolu Karel Blahut (levé s přípraváři), zástupce vedoucího provozu rubání Jiří Pokorný (středové se zaměstnanci útvarů závodního dolu, technického náměstka a provozu centrálního odtěžení) a vedoucí projektu Room & Pillar Jiří Korbel (pravá s rubáňovými a dopraváři).

Slavný semestr Pokorný byl v naší sesi sice novociánem, ale přibrali jsme ho, protože na Paskově platil za znalce šachťákových obyčejů. Pobavil nás i svými příspěvky,“ líčil Hečko. Program se nesl v duchu ceremonií stanovených pivním zákonem. „Za jeho porušení byly tresty v podobě určitého počtu pivních minut v pivním zasrání. Po zásluze se tam například dostal jeden slavný semestr, který se dopustil velkého prohřešku – zvolil nevhodné oblečení i obuv,“ uvedl Hečko. Cti skákat přes kůži se na 27. šachťáku ČSM dostalo Václavu Czyžovi a Jiřímu Gletovi, zástupcům provozu příprav v lokalitě Sever, dále Lukáši Frýdlovi z úseku trhacích prací a vrtů, Martinu Síkorovi z úseku provozu vybavování a likvidace, Radku Gasiorovi z rubání a Marku Sołtysikovi z dodavatelské fi rmy Novum Servis. Jejich pasování provedl kmotr, jímž byl pravý adlát Boleslav Kowalczyk, spolu s ostatními adláty.

Veselí si přítomní užili při škandálech (soutěžích), disciplín bylo hned osm. Vážně pojatou soutěžní disciplínou byl Zlatý gumák. „Jednotlivé tablice plnily pracovní boty penězi, které předáme Spolku svatá Barbora. Nejštědřejší byla tablice pravá. Dohromady nadlišák se skrutátory v gumácích napočítali celkem 110 500 korun,“ vysvětlovala pracovnice propagace Dana Viktorínová. Celkovým vítězem klání mezi tablicemi se nakonec stala tablice pravá. Smyslem šachťákových večerů, jak Hečko poznamenal, je nejen se pobavit, ale také dostát starobylým havířským tradicím. „Ty prokazují, že příslušníci našeho cechu hornického jsou lidmi nejen hrdými, ale rovněž veselými. Zdař Bůh!“ doplnil dlouholetý policejní rada PiPo.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
V dolech bude řádit obří elektromobil
Novému bagru dominuje obří lžíce