Doba čtení:2 m, 4 s
Ilustrační foto: OKD

Práce horníků je velmi těžká a specifická. Proto si také tato skupina zaslouží specifické zacházení. Řada horníků se normální penze ani nemusí dožít. Řekl to místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) , který jednal s odboráři těžební firmy OKD o rozšíření možnosti předčasného důchodu pro horníky. 

Konkrétní změna o níž vláda jedná, spočívá v tom, že horníci by k nároku na předčasný důchod již nemuseli mít povinný počet směn odpracován před rokem 2009, ale i později. Čímž se rozšíří okruh horníků, na které se tato možnost vztahuje, aniž by se měnila podstata vládního nařízení z roku 2009.

„Bylo by nefér, kdyby ti, kteří podmínky pro přiznání předčasného důchodu splní teď, nemohli odejít do penze stejně jako ti starší, kteří je splnili před šesti lety,“ upozornil Bělobrádek. Dodal, že nesdílí obavu některých členů vlády, že by šlo o precedens, na jehož základě by se změn v penzijním zabezpečení domáhali pracovníci jiných oborů.

Podle předsedy Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) Jana Sábela bylo jednání velmi korektní. Vicepremiér uznal, že důlní horníci jsou profesí, která nesnese srovnání s jiným zaměstnáním v České republice a musí se k nim přihlížet mimořádně, sdělil serveru iUHLI.cz Sábel.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík serveru iUHLI.cz sdělil, že podpora by se měla týkat dořešení důchodů u těch, kteří nastoupili před rokem 1993. Rovněž pak podporu těch, kteří nastoupili po roce 1992. „Tito horníci už mají  odpracováno v dole až 22 let a je nutné je také řešit. Doufám, že vicepremiér Bělobrádek svá slova dodrží. Není možné i nadále hazardovat se zdravím horníků,“ dodal Pytlík.

Bělobrádek navštívil Důlní závod jedna v Ostravě Lazech, aby se přesvědčil o situaci přímo na místě a seznámil se s programem Nová šichta, který pomáhá horníkům OKD najít si jiné zaměstnání, či začít podnikat. „Je samozřejmě třeba, aby se do řešení situace horníků zapojil v první řadě zaměstnavatel. Nicméně rekvalifikace někoho, kdo čtvrt století fáral na šachtě není tak snadná, jako u prodavače v obchodě. Pomoc státu těmto lidem, kteří celý život těžce pracovali, je rovněž na místě,“ dodal.

Zároveň zdůraznil, že v žádném případě nejde primárně o řešení problému nezaměstnanosti. „Nezaměstnanost musíme řešit hlavně podporou rozvoje regionů, malých a středních firem, výzkumu a vývoje. To vše jsou priority KDU-ČSL i programového prohlášení vlády,“ připomněl.

Bělobrádek
Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na jednání s odboráři. Foto: OS PHGN