Horníci v Polsku se bouří

Ilustrační foto: Imagio.cz

Horníci polské uhelné společnosti Kompania Weglova (KW), která je největším producentem uhlí v Evropské unii, se bouří a hrozí stávkami.

Vládě se sice v lednu podařilo zažehnat hrozbu stávek, ale nedokázala přijmout termíny pro restrukturalizaci KW. Větev se kýve jak pod vládou, tak pod managementem KW. Ostatní polští investoři dávají od KW ruce pryč.

V roce 2014 výrobce koksovatelného uhlí Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) investoval na základě dohody s vládou do dolů společnosti KW 1,5 miliardy zlotých, přičemž tato dohoda přinesla JSW značné ztráty. Otázka, kdo bude investorem společnosti KW, zůstává stále otevřená.

[box] Čtěte také: Kompania Węglowa potřebuje 10,4 miliardy Kč[/box]

Nevyřešená je rovněž otázka výše státní podpory v době, kdy ceny uhlí zůstávají na nízké úrovni. Nejistota mezi horníky sílí, napětí roste. „Pokud se do konce srpna ve společnosti KW neobjeví investoři, budou horníci opět stávkovat,“ nechal se slyšet předák slezských hornických odborů Dominik Kolorz. Investoři se zatím podle informací serveru iUHLI.cz neobjevili, situaci nadále sledujeme.

[box]

Mohlo by vás zajímat:

Bude Polsko šancí pro české horníky?[/box]