Horníci z Paskova hrozí stávkou

Důl Paskov. Foto: OKD

Důl Paskov. Foto: OKD

Horničtí odboráři chtějí v úterý 23. února vyhlásit stávkovou pohotovost na dole Paskov. Důvodem k tomuto kroku je, že neznají plány zaměstnavatele na útlum těžby ani sociální program.

Paskov přitom nejspíš nezůstane jediným dolem, kde bude pohotovost vyhlášena. Rozšířit by se měla i na další šachty a provozy těžební firmy. „Předpokládám to k 26. únoru, kdy zasedá nejvyšší orgán v rámci OKD, odborový sněm,“ uvedl pro server Novinky.cz předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Čtěte také:
Mládek: Paskov bude uzavřen do konce roku
Účet za Paskov a Lazy: Až sto milionů eur

Odboráři poslali otevřené dopisy vedení OKD i její mateřské NWR. Vedení OKD bylo vyzváno, aby urychleně předložilo schválený podnikatelský záměr na rok 2016, zejména z hlediska stavů zaměstnanců a tvorby finančních zdrojů.

Od majitelů, tedy NWR, poté odboráři chtějí, aby neprodleně předložili strategii fungování OKD, a to minimálně na 2-3 následující roky a vzhledem k vážné ekonomické situaci a obavám z možného ukončování těžby zajistili finanční prostředky na tzv. sociální program a případnou technickou likvidaci dolů.

Požadujeme předložit informace, jak bude nadále probíhat těžba uhlí na jednotlivých lokalitách a postup pro případ řízeného útlumu těžby uhlí a to ve spolupráci s vládou ČR a báňskou správou,“ napsal v dopisu Pytlík, podle nějž z dosavadního postoje vedení NWR k problémům v OKD vyplývá, že osud zaměstnanců je majitelům zcela lhostejný.

Zaměstnanci vám svou prací zajistili nemalé zisky

Zřejmě si vůbec neuvědomujete, do jakého postavení jste dostali zaměstnance svými nerozvážnými rozhodnutími a nečinností při řešení krize. Tito zaměstnanci pro Vás dlouhodobě pracují a svou prací Vám v minulosti zajistili nemalé zisky,“ upozornil majitele společnosti Pytlík.

Odboráři dále uvedli, že trvají na zachování míst pro kmenové zaměstnance. Snižování stavů se má podle nich řešit ukončením činnosti dodavatelských organizací a agentur.

Podle mluvčího OKD Ivo Čelechovského je vedení firmy připraveno včas a pravdivě s odbory projednávat všechny provozní i strategické změny tak, aby obě strany měly k dispozici objektivní informace. „Na schůzce se zástupci odborových organizací vedení deklarovalo, že vyvíjí maximální úsilí, aby zajistilo finanční zdroje na pokrytí sociálního programu,“ řekl mluvčí, podle nějž je podnikatelský plán pro rok 2016 ve stádiu finalizace a brzy bude představen zaměstnancům. Diskuse mezi vedením OKD a odbory o následných krocích, ale bude prý možná až po ukončení jednání mezi držiteli dluhopisů a českou vládou.

Mohlo by vás zajímat:
ČSSD peníze OKD nedá, stát Paskov nekoupí
OKD zachrání jen vyhlášení insolvence
Bakala: Žralok pravdy a lásky