Doba čtení:2 m, 48 s
Šéf hornických odborů Jan Sábel se kvůli důchodům v září před Úřadem vlády pohádal s ministrem financí Andrejem Babišem. Foto: iUHLI.cz

Horníci z hlubinných dolů by měli chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Pro návrh se dnes vyslovila vláda, která o předloze ministerstva práce a sociálních věcí jednala už popáté. Nová pravidla by měla platit od října příštího roku, napsaly České noviny.

„Je to první krok. Čekají nás ještě další jednání. Jsme rádi, že to vůbec dopadlo. Jsme přesvědčeni o tom, že předčasné důchody by měly ve Sněmovně projít. Připravíme ještě materiály pro poslance a pro kluby, aby to bylo jednoduché a poslanci se na to mohli podívat,“ sdělil serveru iUHLI.cz předseda svazu hornictví OS PHGN Jan Sábel.

Horníci tak půjdou do řádného důchodu asi v 58 letech. Celkové výdaje na opatření, které musí schválit poslanci, spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun do roku 2055. „Jsem rád, že vláda schválila předčasné důchody pro horníky z hlubinných dolů. Ti lidé si to zaslouží! Práce horníků patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„My počítáme s tím, že takové maximální číslo je asi 3500,“ komentovala dnes ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) počet horníků, kterých se opatření může týkat. Při hlasování ve Sněmovně doufá Marksová i v podporu nevládních stran, pokud hnutí ANO pro návrh nebude. Při dnešním hlasování se totiž jeho ministři zdrželi.

O tom, že si hlubinní horníci předčasné důchody zaslouží, je přesvědčen i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Není to rozhodnutí o českých miliardářích, ale o lidech, bez kterých by republika neměla dost tepla ani elektřiny a kteří se kvůli pracovnímu prostředí hluboko pod zemí dožívají kratšího věku než zbytek populace,“ dodal Mládek.

Ministři o novele důchodového pojištění diskutovali poprvé na jaře, pak v červenci a dvakrát v září. Proti návrhu se stavělo ministerstvo financí, které tvrdilo, že není možné kvůli hrozbě nezaměstnanosti měnit důchodový systém. Šéf státní kasy a předseda hnutí ANO Andrej Babiš chtěl, aby se na řešení více podílel majitel dolů OKD.

Mohlo by vás zajímat: Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody

Podle návrhu ministerstva práce by dřívější důchod byl pro havíře, kteří dělali pod zemí a odpracovali 3300 směn v uhelném a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole a u uranu o 219 směn méně. Nová pravidla by měla podle plánu platit od října příštího roku.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech.

Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná a činí nyní 2400 korun, a z procentní části podle odpracovaných let a odvedených částek. Podle návrhu by se v procentním dílu horníků nově měly odrazit všechny valorizace od roku 1996. Důchod se od té doby zvyšoval dvacetkrát. Stanovena je ale maximální částka, pro letošek by dosáhla 13.274 korun. V dalších letech by se zvyšovala o valorizaci.

Čtěte také: OKD zažívá nejtěžší časy v historii

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa