Hornické vánoční tradice v Sasku žijí

Nedílnou součástí adventu v saských městech, která byla často založena jako města horní, jsou hornické přehlídky nebo-li Bergparade. Za místním zvykem stavět do oken obloukové svícny prý stojí touha horníků po světle, které je vítalo doma po celodenní práci v temném dole.

V Sasku funguje více než šedesát hornických spolků, které organizují menší či větší průvody v téměř každém městě německých Krušných hor.

Jedním z nejvýznamnějších center hornických tradic je Annaberg-Buchholz, v jehož středu stojí kostel svaté Marie, jediný kostel v Sasku postavený cechem horníků. Uvnitř je každé Vánoce k vidění hornický Betlém, jež se pravidelně každý rok rozrůstá o další dřevěné postavy. Velký hornický průvod, který čítá více jak tisícovku krojovaných účastníků z celého Německa, projde městem čtvrtou adventní neděli 20. prosince odpoledne. Vrcholí tradičně velkým koncertem hornických spolků před kostelem svaté Anny. Vánoční trh v centru města trvá až do 23. prosince a je provázen bohatým doprovodným programem.

Čtěte také:
Už jste pili víno z lomu?
V měsíční krajině rostou stromy

Na nejstarším vánočním trhu v Německu, na Štrýclmarktu v Drážďanech, se sejdou hornické kapely na velké přehlídce 19. prosince. Tento snad nejznámější trh zdobený dalším ze symbolů saských Vánoc – obří pyramidou – trvá až do Štědrého dne. Celkem letos nabízí Drážďany, které se rády titulují jako německé hlavní město Vánoc, jedenáct trhů na obou březích řeky Labe.

Dřevěné ozdoby, obloukové svícny a pyramidy mají své centrum blízko českých hranic – v Seiffenu a okolních vsích. Seiffenem prochází hornický průvod v krojích tradičně třetí adventní neděli. Až do 4. února je v Krušnohorském muzeu hraček otevřena speciální velká vánoční výstava a otevřeno tu mají i na Štědrý den či Silvestra.

Zajímavým hornickým zvykem, který se dodržuje, byť už jen symbolicky, dodnes, je Mettenschicht neboli poslední sfárání do dolu před Vánocemi. Směna končila dříve než obvykle „zaklepáním“ a horníci se poté scházeli ke společné modlitbě a zpěvu, následovalo skromné pohoštění. K vidění je tento zvyk stále v prohlídkových štolách v Krušných horách – třeba v dole Fortuna v Deutschneudorfu, ležícím hned vedle Hory Svaté Kateřiny.

Mohlo by vás zajímat:
Lom ČSA si zahraje v seriálu HBO
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
Northumberlandia – rekultivace jinak