Horníkům leží Babišův náměstek v žaludku

Havíři demonstrují před Úřadem vlády. Foto: iUHLI.cz

Havířům z OKD dochází kvůli předčasným důchodům trpělivost. Jejich schválení stále blokuje ministr financí Andrej Babiš (ANO). Stěžují si také na jednání jeho náměstka Jana Gregora v souvislosti se zpochybněním věku, kdy mají horníci odejít do důchodu. Napsali proto otevřený dopis premiérovi Sobotkovi.

Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory, protože kvůli horšímu zdraví se mnozí havíři důchodu nedožijí a opatření by řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním. Babiš chce propojit jednání vlády o penzích horníků s řešením problému společnosti OKD Zdeňka Bakaly na Karvinsku.

Podle horníků Gregor problematice hornických důchodů vůbec nerozumí a má zkreslené informace. „Nevím, kde jste nabral tu obrovskou drzost zpochybňovat nižší věk dožití horníků, kde podle českých studií je věk dožití o 5,8 let nižší. Podle polské studie se dokonce horníci dožívají v průměru 58 let, a to jsou od nás vzdáleni jen několik kilometrů a pracují v obdobných podmínkách,“ upozornil v dopise hornický odborář Jaromír Pytlík.

Čtěte také: Vláda důchody opět nevyřešila, horníci zuří

„Víte vůbec, že horníci pracují v prachu, hluku, vibracích, těžkých mikroklimatických podmínkách – vysoké teploty spojené s vysokou vlhkostí, v nebezpečí otřesů, výbuchů a průvalů? Dovedete si představit obrovskou fyzickou zátěž u horníků a v jakých polohách pracují?“ dodal Pytlík.

Na konci dopisu horníci vyzvali Gregora ke společnému setkání spojenému s fáráním do dolu. Doprovodit by ho měl nejlépe jeho šéf Babiš.

Mohlo by vás zajímat:
Horníci se trefují do Pelikána
Mládek je znepokojen situací v OKD
Vláda opět zvedá téma Paskov

Ještě před demonstrací si s ministrem Babišem nározy vyměnil odborový předák Jan Sábel. Foto: iUHLI.cz