Horníkům pomůžou rekvalifikace i důchody

Hejtman Miroslav Novák

Podle moravskoslezského hejtmana by měl stát pomoci horníkům s přechodem na jiné zaměstnání. Foto: MSK

Situace kolem krachují těžební společnosti OKD je podle moravskoslezských politiků zvládnutelná. Podle některých by stát do útlumu měl zasahovat. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD) je třeba udržet těžbu co nejdéle.

Stát by měl zabezpečit, aby těžba v těch dolech, které jsou nerentabilní z pohledu provozního, byla zachována co nejdéle, a pro ty lidi, co odcházejí, byla postupně vytvářena nová pracovní místa,” uvedl hejtman Novák. V pátek bude v Ostravě situaci ve společnosti řešit spolu s ministry premiér Bohuslav Sobotka. „Stát by v této chvíli měl zabezpečit patřičnou rekvalifikaci pro tyto lidi, aby mohli plynule z jednoho zaměstnání přejít do druhého,” doplnil hejtman.

Čtěte také:
Sobotka se sejde s odboráři OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé

Náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka (KSČM) podporuje možnost zapojení státu do útlumu. Podle něj by měl trvat co nejdéle a při tom by se měly vytvářet podmínky pro nová pracovní místa, rekvalifikace a zapojení dalších podniků v regionu. „Obavu mám o horníky, kteří jsou přímo v rubání. Jejich uplatnění může být obtížnější. Tam pomůže dřívější odchod do důchodu,” řekl.

Primátor Karviné Tomáš Hanzel si také myslí, že stát by měl být tím, kdo nastartuje sociální programy a rekvalifikace. „Schválení reorganizace OKD může ještě nějaký čas trvat, se sociálními programy by se ale mělo začít okamžitě. Je dobře, že ve sněmovně prošel zákon o předčasných odchodech horníků do důchodu a že je to nakonec sedm let,” uvedl.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Pro Australany je uhlí úžasné
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí