Doba čtení:2 m, 9 s
Ilustrační foto: wikipedia.org

Poslanci Hospodářského výboru debatovali o prolomení či zachování těžebních limitů v Ústeckém kraji. Zcela nezávazné hlasování členů výboru ukázalo, že proti úplnému prolomení limitů by byli pouze dva poslanci, a to předseda výboru Ivan Pilný (ANO) a Michal Kučera (TOP 09).

„Všichni byli informováni, že rozhodnutí o limitech je mimo legislativu Sněmovny. Je to záležitost vlády, protože se jedná o dvě vládní usnesení,“ řekl serveru iUHLI.cz poslanec Vlastimil Vozka (zvolený za ANO).

Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, kde těží Severočeské doly vlastněné polostátní firmou ČEZ. Tuto variantu doporučuje i studie zadaná ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhuje ale i posunutí limitů v dole ČSA, kde těží Severní energetická. To by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

O další těžbě hnědého uhlí poslanci hovořili se zástupci těžařů. Za Severočeské doly vystoupil generální ředitel Ivo Pěgřímek, který je rád, že poslanci měli o odbornou diskuzi zájem a že od několika poslanců výboru zazněla jednoznačná podpora k provedení korekce limitů na Dole Bílina.

Pěgřímek upozornil na to, že v právním systému ČR od roku 1991 došlo k podstatným změnám v oblasti ochrany životního prostředí díky přijetí zákonů o životním prostředí, o posuzování vlivů na životní prostředí a zákona o ochraně ovzduší, jejichž dodržováním včetně platného znění Horního zákona jsou respektovány požadavky všech opodstatněných zájmů.

Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman serveru iUHLI.cz řekl, že na výboru nezaznělo nic nového. Jednání prý bylo korektní. Vyznělo tak, že se dnes zpracovává několik studií a dokumentů, které si zadaly různé instituce.

Ministerstvo průmyslu a obchodu si nechává zpracovat nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí. „Předpokládáme, že vláda by o případném prolomení limitů těžby hnědého uhlí mohla rozhodnout v červenci,“ sdělil serveru iUHLI.cz mluvčí MPO František Kotrba.

Vláda včera odložila projednávání Aktualizované státní energetické koncepce (ASEK). Podle premiéra Sobotky by koncepci měla schválit za 14 dnů. Projednávání koncepce bylo už loni v prosinci přerušeno kvůli tomu, že podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) dostatečně neřešila otázku těžebních limitů v Ústeckém kraji.

Odložení koncepce Kolman jako signál nevnímá. „Od toho je vláda, která musí rozhodnout,“ dodal generální ředitel Severní energetické. Posloupnost rozhodování o uhlí za limity má být podle něj ve dvou krocích. Vláda musí nejdříve rozhodnout, zda republika uhlí vůbec potřebuje. Za druhé by měla vědět, co rozhodnutí o limitech přinese.