Doba čtení:2 m, 29 s
Foto: MPO
Podle Lenky Kovačovské žádný další zákon nepotřebujeme. Foto: MPO

Proti novele antifosilního zákona z dílny ministerstva životního prostředí (MŽP) sílí odpor. Členové i hosté hospodářského výboru jej na včerejším zasedání podrobili silné kritice. Výrazně proti němu vystoupili i zástupci koaličních stran.

O postupu přípravy antifosilního zákona přišla na žhavou půdu referovat náměstkyně ministerstva životního prostředí Berenika Peštová. „Ministerstvo pouze plní domácí úkol z programového prohlášení vlády. V březnu jsme vládu seznámili s hlavními tezemi a připravili dvě varianty. Z nich si kabinet sám vybral cestu přípravy paragrafovaného znění zákona,“ hájila postup svého rezortu. Návrh se ještě nedostal ani do vnitřního připomínkového řízení, proto podle ní nejsou emoce na místě.

Navrhované osmdesátiprocentní snížení oxidů uhlíku by znamenalo mít do roku 2050 energetiku totálně bez emisí

S tím ale nikdo z přítomných nesouhlasil. Podle Lenky Kovačovské, náměstkyně ministerstva  průmyslu a obchodu pro energetiku, máme státní energetickou koncepci a další závazné dokumenty řešící dekarbonizaci, žádný další zákon proto nepotřebujeme. „Navrhované osmdesátiprocentní snížení oxidů uhlíku by znamenalo mít do roku 2050 energetiku totálně bez emisí,“ kritizovala nereálnost cílů zákona Kovačovská.

Čtěte také:
Antifosilní zákon je deklarativní norma
Kovačovská má pochybnosti o antifosilním zákonu

Novelu jménem Svazu průmyslu a dopravy kritizoval také Václav Trejbal: „Nejdřív se měla udělat RIA, až pak se měl připravovat zákon. Legislativní proces je zde nestandardní.“ Podle něj navíc zákon poškodí opět jen průmysl, který už je nyní nucen kupovat si emisní povolenky, zatímco nebude politická vůle uvalit obdobnou povinnost i na dopravu a domácnosti. Spolu s Kovačevskou také varoval před holandským scénářem. Nizozemsko dnes po schválení obdobného zákona čelí žalobě stovek vlastních občanů za to, že neplní stanovené cíle. Zpochybnil i proklamovanou úspěšnost britského příkladu: „Kolébka průmyslové revoluce se po schválení antifosilního zákona deindustrializuje. Jen vloni tam přišlo o práci pět tisíc ocelářů.“

Neznáme nástroje, kterými chce zákon dosáhnout svých cílů, proto nelze ani odhadnout jeho dopady

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD) není možné, aby za celou republiku mluvil před EU ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Varoval, že jsme unijní ekologickou doktrínou manipulováni a že výsledek nás může přivést k úplnému krachu. „Neznáme nástroje, kterými chce zákon dosáhnout svých cílů, proto nelze ani odhadnout jeho dopady,“ uvedl Urban.

Překvapivě nejostřeji proti zákonu vystoupil Brabcův stranický kolega, předseda hospodářského výboru Ivan Pilný. Zákon je podle něho zcela zbytečný. K němu se přidal i František Laudát (TOP 09): „Začněte se chovat racionálně. Otočte logiku – namísto tohohle navrhujte konkrétní drobné ekologické záměry,“ nabádal MŽP. Dodal, že jinak hrozí podobně obrovský tunel jako v případě dotací na solární energii.

Peštová se v závěru snažila situaci uklidnit alespoň tvrzením, že tato vláda už antifosilní zákon nestihne schválit. Hospodářský výbor pak jednomyslně vyzval vládu, aby nepřijímala ambiciózní cíle EU v oblasti nízkouhlíkové ekonomiky, které mohou zásadně snížit konkurenceschopnost ČR a negativně ovlivnit život obyvatelstva.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa