Lego vyrobilo svou největší stavebnici. Těžební rypadlo

V roce 1977 spatřila světlo světa první stavebnice ze speciální lego série Technic. Uběhlo téměř 40 let a dánská firma letos přichází se svým doposud největším modelem, jaký kdy v této řadě vyrobila. Fanoušci uhlí budou nadšeni. Jde totiž o těžební rypadlo.  

Postavený model má impozantní velikost. Na výšku měří 41 cm, je dlouhý 72 cm a široký 29 cm a skládá se z celkem 3929 dílků. Výrobce uvádí, že tato stavebnice je vhodná pro děti ve věku od 12 do 16 let. Ty, které tuto hračku získají, budou bezesporu nadšené. Otázkou je, zdali se k ní vůbec dostanou. Model je totiž tak propracovaný, že musí zákonitě uchvátit i všechny tatínky. Je tak vysoce pravděpodobné, že první hodiny hraní si s touto stavebnicí užijí hlavně oni. Zejména ti, kteří jsou nadšenci do technických hraček, ocení v tomto případě spoustu autentických prvků a funkcí, včetně ochozů se zábradlím, světel, obrovských pásů a detailní kabiny.

Čtěte také:
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Jak je už asi patrné, tato hračka má zcela jiný rozměr než standardní lego stavebnice. Patří totiž do kategorie Technic, která umožňuje vytvářet pokročilejší modely se složitějšími pohyblivými částmi. Rypadlo má tak v tomto případě svůj vlastní motor s pohonnými funkcemi, pohyblivý dopravní pás, umí otáčet mohutnou základnou, což umožňuje manévrovat s obrovským strojem. Je dokonalou replikou skutečného rypadla a tak nepřekvapí, že umí skutečně „těžit“. Plně funkční rameno s rypadlem nabírá po zapnutí uhlí v podobě malých kostek a po pohyblivých pásech je dopraví až k přistavenému náklaďáku.

Tímhle však tento model nekončí. Kdyby náhodou obdarovaného těžební rypadlo omrzelo, může ze stejných kostek postavit zcela jiný model – mobilní transportní pás, který má podobné rozměry jako rypadlo. Součástí stavebnice, kterou je možné na internetu pořídit od zhruba 5200 korun, je také nákladní vůz, tzv. dumper, který po postavení měří na výšku přes 10 cm, 19 cm na délku a 10 cm na šířku.

O modelech z prostředí hnědouhelných lomů nepíšeme na iUHLI.cz poprvé. V minulosti jsme vám z dílny Lego Technic přiblížili už kolesový nakladač Volvo nebo neméně propracovaný obří model rypadla oblíbené stavebnice Merkur.

Lego group se zrodila v roce 1932, kdy chudý dánský tesař z městečka Billund jménem Ole Kirk Christiansen jménem začal vyrábět dřevěné hračky. Ovšem legendární lego kostka přišla na svět až po druhé světové válce v roce 1949. Název lego stvořil Christiansen z dánského výrazu „Leg godt!“ (česky „Hraj si dobře!“). V roce 1947 Ole Kirk a jeho syn Godfred obdrželi vzorek kostek vyráběných britskou společností Kiddicraft. Samojistící kostky Kiddicraft byly vynálezem britského dětského psychologa Hillary Harryho Fishera Page.

V roce 1949 začaly továrnu v Billundu opouštět podobné kostičky, tzv. automaticky spojitelné kostky. Tyto kostky vyrobené z celuloidu připomínaly tradiční dřevěné kostky, přesto měly jedno zásadní vylepšení – držely pohromadě díky výstupkům. I tak tento typ stavebnice nezaznamenal úspěch – prodej byl slabý a prodejci zboží vraceli. Plastiková stavebnice prozatím nedokázala vytlačit tradiční dřevěné kostičky. V roce 1954 se stal Christiansen jr. výkonným ředitelem Lego Group. Při pohovorech se zámořskými zákazníky dostal nápad na nový typ hračky. Lego kostky sice byly dobrý nápad, ale měly mnoho nedostatků technického rázu. Zaklapávání jednotlivých kostek bylo dost omezené, proto byly přepracovány a vznikly tak kostičky, jak je známe dnes.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech