Hradec Králové své Tepelné hospodářství firmě ČEZ neprodá

Hradec Králové má místní rozvody tepla i jeho distribuci a prodej pod kontrolou své radnice. Foto: wikipedia.org Boris7

Město Hradec Králové neprodá svou společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové společnosti ČEZ Teplárenská, která v červenci o vstup do městské společnosti projevila zájem. Řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Tepelné hospodářství Hradec Králové v krajském městě dodává teplo do 24.000 domácností s 80.000 lidmi.

Dohodli jsme se (ve vedení města), že ČEZ Teplárenské napíšu, že prodej Tepelného hospodářství není na pořadu dne. Nechceme uvést občany města v nejistotu tím, že by se změnou vlastníka mohla stoupnout cena tepla,” řekl primátor.

Čtěte také:
Ledvickou rozhlednu obohatily informační desky
Šnobr: Přebytek elektřiny brzy zmizí

ČEZ Teplárenská v červenci městu dopisem nabídla odkoupení celé společnosti či podílu na ní nebo vytvoření společného podniku. Předložení konkrétních návrhů podmínila provedením hloubkové kontroly (due dilligence) v Tepelném hospodářství. Případná budoucí spolupráce by pro město a jeho obyvatele byla podle ČEZ Teplárenské přínosná.

Náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO) dnes odmítla, že by jako bývalá předsedkyně dozorčí rady ČEZ Teplárenské stála za nabídkou. “Rozhodně jsem nebyla tím, kdo by v této věci kontaktoval společnost. Více než deset let s ní již nemám co do činění,” řekla Pourová, která stála v roce 2006 u zrodu ČEZ Teplárenské. Nabídka podle ní nemá pro město žádný význam. Zapadá podle ní do strategie ČEZ získat maximum trhu.

Teplo Tepelné hospodářství nakupuje od Elektráren Opatovice (EOP) ze skupiny Daniela Křetínského a prodává ho svými rozvody konečným odběratelům. Loni firma vytvořila zisk 19,1 milionu korun, její výnosy činily 495 milionů korun. Letos podnik městu vyplatil dividendu 15 milionů korun. Loni firma zaměstnávala v průměru 42 lidí s průměrným platem 51.613 korun měsíčně.

V roce 2015 město Hradec Králové řešilo nabídku Elektráren Opatovice (EOP) na odkup 100 procent akcií Tepelného hospodářství za půl miliardy korun. Nakonec nabídku odmítlo a místní rozvody tepla i jeho distribuce a prodej zůstaly pod kontrolou radnice.