Hüner zarazil dělení ČEZ

Ministru průmyslu a obchodu vadí, že k rozdělení ČEZ chybí potřebné ekonomické podklady. Foto: siemens.cz

Rozdělení firmy ČEZ se odkládá. Generální ředitel firmy Daniel Beneš chtěl, aby mu transformaci firmy posvětila už červnová valná hromada. Proti se ale postavili politici v čele s ministrem průmyslu a obchodu (MPO) Tomášem Hünerem.

Program valné hromady bude zveřejněn měsíc před jejím konáním. Ale můžeme říci, že žádné schvalování transformace se nenavrhuje,” uvedl na dotaz HN mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Čtěte také:
Hüner: Rozdělení ČEZ kvůli jádru je hloupost
Babiš: Strategická aktiva ČEZ musí zůstat státu

Je to reakce na velký odpor, který plán vyvolal. Za předčasné označil debaty o dělení polostátní firmy už zmiňovaný Hüner. „Akcionářská práva státu ve skupině ČEZ vykonává ministerstvo financí. Za MPO ale na nadcházející valnou hromadu dáváme jasné doporučení, a to rozhodné ne dělení skupiny ČEZ,” řekl Hüner.

Ministerstvo financí zatím nechtělo celou věc příliš komentovat. Na straně MPO ale očividně stojí premiér v demisi Andrej Babiš, který dříve ČEZ sám často ostře kritizoval. Mluvčí vlády odkázala nyní HN s žádostí o vyjádření právě na ministra průmyslu.

Šéf ČEZ Beneš přišel s myšlenkou na dělení firmy loni v únoru. Detaily případné transformace skupiny pak představil politikům na začátku letošního roku.

Stát, který nyní ovládá zhruba 70 procent akcií firmy, si měl podle plánu nechat výrobu elektřiny z uhlí, plynu a jádra, těžbu uhlí a obchodní úsek. Vedle toho by vznikl “nový ČEZ” s distribucí elektřiny a obnovitelnými zdroji. V tom by si stát udržel nadpoloviční podíl, minoritní akcionáři současného ČEZ by tu měli 49 procent.

Hlavním důvodem k dělení firmy je státní plán na výstavbu nových jaderných bloků, jak s nimi počítá státní energetická koncepce. Druhým pak situace na energetickém trhu, kde rozvoj obnovitelných zdrojů a nástup nových technologií vedly k dělení například i německých firem RWE a E.ON.

Politici zatím chtěli, aby nové reaktory postavil ČEZ ze svého. To ale vedení firmy odmítá. Výstavba nedává při stávajících cenách elektřiny ekonomicky smysl a vedení se bojí žalob od “minoritářů”. Rozdělení firmy by tak vládě umožnilo, aby starému ČEZ, který by stát ovládal ze sta procent, výstavbu jednoduše nařídil.

Ministru Hünerovi vadí, že stále chybí stěžejní dokumenty, které by analyzovaly vývoj cen elektřiny, možné způsoby financování reaktorů, návratnost projektu či dopady výstavby do veřejných rozpočtů. Teprve s těmito analýzami pak bude jasné, zda by měla nové reaktory financovat sama firma, jestli by potřebovala státní pomoc a v jaké formě. A až potom prý může přijít na řadu debata o případném dělení ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech