Doba čtení:1 m, 45 s
Společnost Tata Steel byla jediným velkým výrobcem oceli, který oznámil, že přestane obchodovat s Ruskem. Foto: wikipedia.org

Dva obchodní zdroje a jeden vládní zdroj uvedly, že indický přední výrobce oceli Tata Steel dovezl v druhé polovině května z Ruska přibližně 75 000 tun uhlí, a to několik týdnů poté, co se zavázal, že s Ruskem přestane obchodovat.

Společnost Tata Steel v dubnu uvedla, že všechny její výrobní závody v Indii, Spojeném království a Nizozemsku si zajistily alternativní dodávky surovin, aby ukončily svou závislost na Rusku, a dodala, že přijala „vědomé rozhodnutí přestat obchodovat s Ruskem“, napsal server bdnews24.com.

Přesto firma v květnu odeslala z ruského přístavu Vanino přibližně 75 000 tun uhlí PCI, které se používá při výrobě oceli, z čehož 42 000 tun bylo 18. května vyloženo v přístavu Paradip a 32 500 tun v Haldii, uvedly dva obchodní zdroje, které si přály zůstat v anonymitě, protože nebyly oprávněny o této záležitosti hovořit.

Mluvčí společnosti Tata Steel uvedl, že dohoda o dovozu uhlí z Ruska byla uzavřena před oznámením společnosti o přerušení obchodních vztahů s Ruskem, aniž by poskytl další podrobnosti.

V Indii dál poroste poptávka po uhlí

Po tomto oznámení nedošlo k žádnému dalšímu nákupu uhlí PCI Coal společností Tata Steel z Ruska,“ uvedl mluvčí v e-mailovém prohlášení pro agenturu Reuters.

Indie se zdržela odsouzení Ruska – s nímž má dlouhodobé politické vazby – za agresi na Ukrajině. Indie místo toho obhajuje svůj nákup ruského zboží jako snahu o diverzifikaci dodávek a tvrdí, že náhlé zastavení by zvýšilo ceny a poškodilo spotřebitele.

Společnost Tata Steel byla jediným velkým výrobcem oceli, který oznámil, že přestane obchodovat s Ruskem. Ostatní indičtí výrobci oceli dovážejí z Ruska velké množství uhlí, jak ukázaly obchodní údaje, které prověřila agentura Reuters.

Nákupy ruského uhlí indickými odběrateli včetně ocelářů se v posledních týdnech navzdory západním sankcím vůči Moskvě prudce zvýšily, protože obchodníci nabízejí až 30% slevy. Levné dodávky uhlí jsou nyní pro indické oceláře obzvláště důležité, protože se potýkají s vývozními cly, která minulý měsíc zavedla indická vláda s cílem omezit místní inflaci.