Vláda indického státu Meghalaya oznámila cementářským společnostem ve státě, že mají zaplatit za používání nelegálně těženého uhlí a vyhýbání se dani. Týká se to nejméně šesti soukromých firem.
Mluvčí vlády uvedl, že cementářským závodům bylo vydáno oznámení poté, co tzv. Národní zelený tribunál (NGT) v prosinci 2019 předložil zprávu, která státní vládě přikazuje vybírat 400 rupií za tunu cementu za tunu od cementářských společností a jejich dceřiných společností v oblasti energetiky a vkládat je do Fondu ochrany a obnovy životního prostředí státu Meghalaya, napsal server thehindu.com.
Čtěte také:
V Indii vznikne inteligentní uhelný důl
V Indii vedle sebe žijí OZE i uhlí
NGT v dubnu 2014 zakázala nebezpečnou těžbu uhlí z tzv. krysích tunelů v Meghalaye. Krysí tunel je termín používaný pro úzké tunely, které umožňují dospělému člověku procházet a ručně kopat uhlí. Jenže poptávka ze strany cementáren udržela nelegální těžbu v tzv. krysích tunelech při životě. Poptávka často nutila horníky riskovat životy, jako tomu bylo v případě katastrofy uhelného dolu Ksan, která v prosinci 2018 vyžádala nejméně 17 životů.
Cementářské společnosti a jejich energetické dceřiné společnosti vydávaly ve svém účetnictví nelegálně těžené uhlí za břidlici, aby obešly zákaz.