Indický ocelářský obr přestane dovážet ruské uhlí

Firma Tata Steel byla v prvním čtvrtletí největším indickým dovozcem ruského uhlí, když dovezla 617 000 tun. Foto: wikipedia.org

Největší indický výrobce oceli, společnost Tata Steel, uvedl, že přestane dovážet ruské uhlí kvůli „nejistotě“ způsobené západními sankcemi. Podle údajů společnosti CoalMint byl Tata Steel v prvním čtvrtletí největším indickým dovozcem ruského uhlí, když dovezl 617 000 tun.

Společnost však tyto objednávky zadala ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. „Abychom zajistili kontinuitu podnikání, zajistili jsme alternativní dodávky surovin, protože transakce s ruskými dodavateli a bankéři jsou v současné době spojeny s mnoha nejistotami v důsledku mezinárodních sankcí uvalených na Rusko,“ řekl Financial Times mluvčí společnosti Tata Steel.

Rozhodnutí společnosti zastavit dovoz ruského uhlí přichází navzdory ochotě Indie nakupovat ruskou ropu, kterou Dillí vehementně hájí, zatímco jiné vlády ji zakázaly nebo k tomu směřují.

Habeck: Místo jádra raději v případě potřeby uhlí

Analytici však poznamenávají, že sankce uvalené na Moskvu zkomplikovaly platby za její komodity. Rusko požadovalo, aby odběratelé za jeho produkty platili v rublech, aby tak obešlo dolar a další měny. A přestože Indie a Rusko koketovaly s platbami v místní měně pro obchodní transakce, konkrétní plány se zatím neuskutečnily.

Indie má stále neukojitelnou potřebu dodávek uhlí. Kromě toho, že se země ve velké míře spoléhá na uhlí při výrobě oceli, využívá uhlí pro 70 % své energetické sítě.