Indie letos doveze více uhlí

Jedním z tahounů spotřeby uhlí bude Indie. Spotřeba tam do roku 2022 podle odhadů stoupne skoro o čtvrtinu. Ilustrační foto: wikipedia.org

Do Indie by se v letošním roce mohlo ze zahraničí dovézt přibližně o 10 procent energetického uhlí víc než vloni. Celkově by mohlo jít o 174-177 milionů tun.

Očekáváme zvýšenou poptávku od železáren, která bude činit zhruba 40-50 milionů tun,” uvedl pro server moneycontrol.com Rajendra Singh, člen vedení největšího indického obchodníka s uhlím společnosti Adani Enterprises.

Čtěte také:
Uhelní giganti: 3. Indie
Indie umožní těžit uhlí i soukromníkům

Kromě rostoucí poptávky nutí Indii ke zvyšování dovozu uhlí také nižší produkce společnosti Coal India.

Země patří rovněž k předním světovým dovozcům uhlí.  V roce 2017 dovezla 200 milionů tun uhlí a stala se tak po Číně druhým největším dovozcem uhlí na světě. Z uhlí se vyrábí přibližně 60 procent indické elektrické energie.

Indie patří rovněž k největším světovým producentům uhlí. V roce 2017 se v zemi vytěžilo přibližně 712 milionů tun uhlí a Indie se tak stala třetím největším producentem uhlí na světě.

Indické doložitelné zásoby uhlí jsou třetí největší na světě. Většina zásob leží na východě země, konkrétně ve státech Jharkhand, Chhattisgarh, Orissa a západní Bengálsko.

Mohlo by vás zajímat:
Unikátní laser umí vyrovnat terén
Moderní technologie ovládají dozery
Černouhelný prach je moderní palivo