Indie zmírňuje ekologická pravidla pro uhelné doly

Navzdory závazku zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie na 175 gigawattů do roku 2022 a 500 gigawattů do roku 2030 ministr uhlí a dolů Pralhad Joshi uvedl, že potřeba uhlí v Indii se do roku 2040 zdvojnásobí. Foto: pixabay.com

Indie zmírnila pravidla pro dodržování ekologických předpisů pro uhelné doly, které chtějí zvýšit těžbu v době, kdy výpadky elektřiny zhoršují vlnu veder. Uhlí zajišťuje více než dvě třetiny indických energetických potřeb.

Prudce rostoucí teploty vyvolaly v posledních týdnech vyšší poptávku po energii a způsobily, že Indie čelí nedostatku 25 milionů tun uhlí v době, kdy spotové ceny suroviny od začátku roku prudce vzrostly, napsal server msn.com.

Indické ministerstvo životního prostředí povolilo ministerstvu uhlí a dolů „zvláštní výjimku“, aby mohlo zmírnit některé požadavky – například veřejné konzultace – a doly tak mohly pracovat se zvýšenou kapacitou.

Uvolnění je odpovědí na žádost ministerstva uhlí a dolů, „v níž se uvádí, že v zemi existuje obrovský tlak na domácí zásobování uhlím a že je vyvíjeno veškeré úsilí, aby byla uspokojena poptávka po uhlí pro všechna odvětví“.

Indický ocelářský obr přestane dovážet ruské uhlí

Projekty těžby uhlí, které již dříve získaly povolení k provozu na 40 % kapacity, mohou nyní zvýšit kapacitu na 50 %, aniž by musely být provedeny nové studie dopadu na životní prostředí, uvedl úřad.

Indická vláda rovněž zahájila nový program pronájmu opuštěných státních uhelných dolů soukromým těžebním společnostem a ujistila je o urychleném schvalování v oblasti životního prostředí.

Indie potřebuje miliardu tun uhlí ročně, aby uspokojila svou současnou domácí poptávku. Většinu jejích potřeb pokrývají domácí producenti, přičemž ve fiskálním roce do konce března se vytěžilo rekordních 777 milionů tun. Nedostatek se dováží ze zemí, jako je Indonésie, Austrálie a Jihoafrická republika.

Vláda uvedla, že v příštích dvou letech plánuje zvýšit domácí produkci uhlí na 1,2 miliardy tun, aby podpořila pandemické hospodářské oživení. Navzdory závazku zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie na 175 gigawattů do roku 2022 a 500 gigawattů do roku 2030 ministr uhlí a dolů Pralhad Joshi uvedl, že potřeba uhlí v Indii se do roku 2040 zdvojnásobí.