Doba čtení:1 m, 25 s
Zatímco mnoho světových bank přestalo financovat uhelná aktiva, většina indonéských věřitelů pokračovala ve financování projektů souvisejících s uhlím vzhledem k jejich významu pro ekonomiku. Foto: pixabay.com

Indonésie představila revidovanou „taxonomii“ neboli soubor pravidel pro zelené investice. Umožňuje investice do takzvaných uhelných elektráren pro vlastní potřebu – off-grid systémů vyvinutých a spravovaných průmyslovými podniky pro jejich využití.

Nová taxonomie je revizí dokumentu z roku 2022, který definuje, co je považováno za udržitelnou investici na podporu indonéského závazku dosáhnout do roku 2060 nulových čistých emisí. Využívá systém semaforu, podle kterého jsou odvětví označená jako „zelená“ interpretována jako odvětví v souladu s úsilím o dosažení klimatických cílů Indonésie, „žlutá“ jako odvětví podporující přechod na nízkouhlíkové hospodářství a „červená“ jako odvětví, která poškozují životní prostředí, napsal server Reuters.com.

Aktivisté kritizují Světovou banku za podporu uhelných elektráren

Podle nové taxonomie je investice do takzvaných uhelných elektráren pro vlastní potřebu – off-grid systémů vyvinutých a spravovaných průmyslovými podniky pro jejich využití – označena jako žlutá, pokud splňuje určitá kritéria.

Indonésie potřebuje tyto elektrárny pro rozvoj svého průmyslu, zejména produkce niklu, jehož je největším světovým vývozcem. Expanze zařízení na zpracování niklu v Indonésii v posledních letech vedla k nárůstu investic do vlastních elektráren, a to kvůli jejich odlehlé poloze. Zatímco mnoho světových bank přestalo financovat uhelná aktiva, většina indonéských věřitelů pokračovala ve financování projektů souvisejících s uhlím vzhledem k jejich významu pro ekonomiku.

Nová taxonomie se na priority dívá komplexněji v širším kontextu s ohledem na snižování emisí uhlíku. Nejde jen o environmentální aspekt, ale také o vyvážení tohoto aspektu se sociálním pokrokem a aspekty hospodářského rozvoje,“ řekl šéf indonéského úřadu pro finanční služby (OJK) Mahendra Siregar.